




MarQ by Flipakart 073IPG24WQV2 0.75 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC
$211.86 • View Prices • By MarQ
MarQ by Flipakart 073IPG24WQV2 0.75 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC price in United States starts from $211.86.
- Share
$211.86
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Split AC
- 0.75 Ton Capacity
- Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter
- Self Diagnosis, Memory Feature
- Night Glow Buttons
MarQ by Flipakart 073IPG24WQV2 0.75 Ton 3 Star 2025 Inverter S… Specs
- Split AC
- 0.75 Ton Capacity
- Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter
- Self Diagnosis, Memory Feature
- Night Glow Buttons
General
| Brand | MarQ by Flipkart |
| Model | 073IPG24WQV2 |
| Type | Split |
Design
| Dimensions | 71.5 (W) x 26.8 (H) x 21.8 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 71.5 (W) x 49 (H) x 24 (D) cm |
| Weight | 7.5 kg (Indoor Unit) 19.75 kg (Outdoor Unit) |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
| Outdoor Condensor Coil | Copper Condenser |
Modes
| Turbo Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
| Other Modes | Fan Mode, Auto Mode |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Anti Bacteria Features | Yes |
| Air Swing | Yes |
| Speed Setting | Yes |
| Air Flow Features | 2 Way Air Direction |
Technical
| Capacity | 0.75 Ton |
| Cooling capacity | 2.75 kW |
| Refrigerant | R32 |
| Compressor | Variable Speed Compressor |
Power Features
| Star Rating | 3 |
| Inverter Technology | Yes |
| Voltage Required | AC 230 V, 50Hz |
| Annual Power Consumption | 553.16 Units |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Timer | Yes |
| Auto Clean | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Other Remote Features | On/Off, Fan, Convert, Silent |
Extra
| Night Glow Buttons | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Additional Features | 4 in 1 Convertible Cooling modes, Ambient Cooling even at 52°C, Auto Anti Freeze, Noise Free Operation |
| Sales Package | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, Remote Control, Installation Plates, Screws Set, Wire, User Manual, 3 m Copper Pipe, 2 AAA Batteries |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Warranty | 1 year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
MarQ by Flipakart 073IPG24WQV2 0.75 Ton 3 Star 2025 Inverter S… Price History
You can check the price history of MarQ by Flipakart 073IPG24WQV2 0.75 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC below. The current price is $19,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

MarQ by Flipakart 073IPG24WQV2 0.75 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC vs MarQ by Flipakart 103IPG25WQV2 1 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC
MarQ by Flipakart 073IPG24WQV2 0.75 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC vs Lloyd GLS09I3FOASR 0.8 Ton 3 Star Inverter Split AC
Apple iPhone 16 (256GB) vs Oneplus 13s
Samsung Galaxy S25 (256GB) vs Samsung Galaxy S21 Ultra
Honor 400 Pro vs Apple iPhone 17e
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Apple iPhone 16 Pro MaxDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














