




Lloyd GLW18I5FWPGA 1.5 Ton 5 Star 2025 Inverter Window AC
$358.11 • View Prices • By Lloyd
Lloyd GLW18I5FWPGA 1.5 Ton 5 Star 2025 Inverter Window AC price in United States starts from $358.11.
- Share
$358.11
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Window AC
- 1.5 Ton Capacity
- LED Panel Display
- Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Sleep Mode
- Dust Filter
- Self Diagnosis
Lloyd GLW18I5FWPGA 1.5 Ton 5 Star 2025 Inverter Window AC Specs
- Window AC
- 1.5 Ton Capacity
- LED Panel Display
- Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Sleep Mode
- Dust Filter
- Self Diagnosis
General
| Brand | Lloyd |
| Model | GLW18I5FWPGA |
| Type | Window |
| Panel Display | LED |
| Cooling Coverage Area | Upto 150 sq.ft |
| Launch Year | 2025 |
Design
| Dimensions | 71 (W) x 43 (H) x 66 (D) cm |
| Weight | 55 kg |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
Modes
| Auto Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Fan Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Air Swing | Yes |
| Speed Setting | Yes |
Technical
| Capacity | 1.5 Ton |
| Cooling capacity | 5.2 kW |
| Refrigerant | R32 |
Power Features
| Star Rating | 3 |
| Star Rating Year | 2025 |
| SEER Rating | 3.65 (ISEER (India)) |
| Inverter Technology | Yes |
| Voltage Required | AC 230V |
| Annual Power Consumption | 1103.22 Units |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Other Convenience Features | Powerful Cooling, Silent Operation, Clean Air Filter |
Extra
| Night Glow Buttons | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Sales Package | 1 Main Unit, Remote Controller, Attachments, Warranty Card, User Manual |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Lloyd GLW18I5FWPGA 1.5 Ton 5 Star 2025 Inverter Window AC Price History
You can check the price history of Lloyd GLW18I5FWPGA 1.5 Ton 5 Star 2025 Inverter Window AC below. The current price is $33,800. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy S26 Ultra vs Asus ROG Phone 9 Pro Edition
Google Pixel 10 Pro vs Samsung Galaxy S26 Plus
Google Pixel 10A vs Samsung Galaxy A56 5G
Apple iPhone 16 Pro Max (512GB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Apple iPhone 15 Pro (256GB) vs Apple iPhone 16 ProDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














