





IFB HI1831G223GM2 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC
$393.47 • View Prices • By IFB
IFB HI1831G223GM2 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC price in United States starts from $393.47.
- Share
$393.47
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- LED Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Sleep Mode
- Dust Filter
- Self Diagnosis, Memory Feature
IFB HI1831G223GM2 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC Specs
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- LED Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Sleep Mode
- Dust Filter
- Self Diagnosis, Memory Feature
General
| Brand | IFB |
| Model | HI1831G223GM2 |
| Type | Split |
| Panel Display | LED |
| Launch Year | 2025 |
Design
| Dimensions | 99 (W) x 29.4 (H) x 20.6 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 78 (W) x 60.3 (H) x 29.2 (D) cm |
| Weight | 11 kg (Indoor Unit) 31 kg (Outdoor Unit) |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
| Outdoor Condensor Coil | Copper Condenser |
Modes
| Auto Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Fan Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
| Other Modes | Eco Mode, Super Mode |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Air Swing | 4-Way |
| Speed Setting | Yes |
Technical
| Capacity | 1.5 Ton |
| Cooling capacity | 5.05 kW |
| Refrigerant | R32 |
| Compressor | Variable Speed Compressor |
Power Features
| Star Rating | 3 |
| Star Rating Year | 2025 |
| SEER Rating | 3.9 (ISEER (India)) |
| Inverter Technology | Yes |
| Voltage Required | AC 230 V, 50 Hz |
| Annual Power Consumption | 1002.83 Units |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Timer | Yes |
| Remote Control | Yes |
Extra
| Self Diagnosis | Yes |
| Sales Package | 1N Indoor Unit, 1N Outdoor Unit, 1N Remote, Copper Wire, Inter Connecting Pipe, 1N Manual With Warranty Card |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
| PCB Warranty | 5 years |
IFB HI1831G223GM2 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC Price History
You can check the price history of IFB HI1831G223GM2 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC below. The current price is $36,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Apple iPhone 16 (256GB) vs Apple iPhone 17 (512GB)
Apple iPhone 14 Pro (256GB) vs Apple iPhone 17 Pro Max
Apple iPhone 16 Pro (512GB) vs Apple iPhone 16 Pro (256GB)
Apple iPhone 17 Pro Max (512GB) vs Apple iPhone 17eDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















