





Godrej SIC 18VTC5 GZP MG IOT 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC
$428.84 • Out Of Stock • By Godrej
Godrej SIC 18VTC5 GZP MG IOT 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC price in United States starts from $428.84.
- Share
This AC is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$428.84
Search
Features
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- LED Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Dehumidification, Inverter
- Sleep Mode
- Dust Filter
OUT OF STOCK
Godrej SIC 18VTC5 GZP MG IOT 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC Specs
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- LED Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Dehumidification, Inverter
- Sleep Mode
- Dust Filter
General
| Brand | Godrej |
| Model | Vogue Wood (SIC 18VTC5 GZP MG IOT) |
| Type | Split |
| Panel Display | LED |
| Cooling Coverage Area | Upto 180 sq.ft |
| Launch Year | 2024 |
Design
| Dimensions | 96 (W) x 31.4 (H) x 22.6 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 83.5 (W) x 56.2 (H) x 37.8 (D) cm |
| Weight | 11 kg (Indoor Unit) 25.8 kg (Outdoor Unit) |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
| Outdoor Condensor Coil | Copper Condenser |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes |
| Smart Diagnostics | Yes |
| Additional Smart Features | Smart Service Support |
Modes
| Auto Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Fan Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Air Swing | 4-Way |
| Speed Setting | Yes |
Technical
| Capacity | 1.5 Ton |
| Cooling capacity | 4.8 kW |
| Refrigerant | R32 |
| Max Ambient Temperature | Upto 52°C |
| Compressor | Variable Speed Compressor |
Power Features
| Star Rating | 5 |
| Star Rating Year | 2024 |
| SEER Rating | 5 (ISEER (India)) |
| Inverter Technology | Yes |
| Convertible Modes | Convertible Cooling modes |
| Voltage Required | AC 230 V, 50Hz |
| Annual Power Consumption | 743.24 Units |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Timer | Yes |
| Auto Clean | Yes |
| Remote Control | Yes |
Extra
| Self Diagnosis | Yes |
| Additional Features | i-Sense Technology, Silent Operation, Hygiene+, Anti Freeze Thermostat |
| Sales Package | 1 IDU, 1 ODU, 1 x Installation Kit, 1 x Remote, Installation Kit, 1 x User Manual, 1 x Quick Start Guide, 1 x Warranty Card |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
| PCB Warranty | 5 years |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy S24 Ultra vs Samsung Galaxy S23 Ultra
Motorola Moto Edge 60 Pro 5G vs Samsung Galaxy S25 FE
OnePlus 15R vs Sony Xperia 10 VII
Google Pixel 10 Pro XL vs OnePlus 15
Samsung Galaxy S24 Ultra vs OnePlus 15
TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K) vs Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















