


Realme TechLife RMTL705NNNEG 7 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$117.98 • View Prices • By Realme
Realme TechLife RMTL705NNNEG 7 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $117.98.
- Share
$117.98
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 7 kg Capacity
- Pulsator
- LED Display
- Stainless Steel Tub
- Timer, Self Clean
- Child Lock, Shock Proof
Realme TechLife RMTL705NNNEG 7 Kg Fully Automatic Top Load Was… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 7 kg Capacity
- Pulsator
- LED Display
- Stainless Steel Tub
- Timer, Self Clean
- Child Lock, Shock Proof
General
| Brand | Realme TechLife |
| Model | RMTL705NNNEG |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Dryer Type | Air Dry |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | LED Display |
| Sales Package | 1 Washing Machine, Hose Drain, Hose Inlet, Rat Mesh, Warranty Card, User Manual |
Design and Body
| Tub Material | Stainless Steel |
| Weight | 23 kg |
| Height | 88 cm |
| Width | 52.3 cm |
| Depth | 52.3 cm |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | Time Left Display, End of Cycle Indicator |
Technical
| Capacity | 7 kg |
| Maximum Spin Speed | 700 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
| Built-in Heater | No |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Eco Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Delicate, Mixed Fabric, Clean Tub, Intensive Wash, 10 Wash Program |
Power Features
| Power Required | AC 200-240V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, Dual Water Fall Technology, Magic Filter, Pre-programmed Stain Wash, Pre-programmed Stain Wash, Smart Sensors, Water Storage Function |
Warranty
| Warranty | 2 years, Warranty on Product and 5 Years Warranty on Motor |
| Warranty Type | Manufacturer |
Realme TechLife RMTL705NNNEG 7 Kg Fully Automatic Top Load Was… Price History
You can check the price history of Realme TechLife RMTL705NNNEG 7 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine below. The current price is $11,190. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
8Kg Front Load Washing Machines Price List8Kg Washing Machines Price ListIFB Fully Automatic Washing MachinesWashing Machines With Inbuilt HeaterBest Realme Washing Machines Price ListRealme Washing Machines Between ₹10,000 and ₹20,0006.2 inch Mobile Phones Price ListUpcoming Mobile Phones Under ₹20,000
Compared With

Realme TechLife RMTL705NNNEG 7 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Realme TechLife RMTL855NNNNG 8.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Realme TechLife RMTL705NNNEG 7 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs Realme TechLife RMTL755NNNPG 7.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Realme TechLife RMTL705NNNEG 7 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine vs MarQ by Flipkart MQTL655NNNEG 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Oppo Find X9 5G vs iQOO 15
Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












