


Panasonic NA-F80LF4CRB 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$189.31 • Out Of Stock • By Panasonic
Panasonic NA-F80LF4CRB 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $189.31.
- Share
This Washing Machine is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$189.31
Search
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 8 kg Capacity
- Pulsator
- LED Display
- Plastic Tub
- Timer, Self Clean
- Shock Proof
OUT OF STOCK
Panasonic NA-F80LF4CRB 8 Kg Fully Automatic Top Load Washing M… Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 8 kg Capacity
- Pulsator
- LED Display
- Plastic Tub
- Timer, Self Clean
- Shock Proof
General
| Country of Origin | India |
| Brand | Panasonic |
| Model | NA-F80LF4CRB |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | LED Display |
| Control Type | Buttons |
| Launch Year | 2025 |
| Sales Package | 1 U Washing Machine, Water Inlet House, Drain Pipe, Warranty Card |
Design and Body
| Tub Material | Plastic |
| Height | 91 cm |
| Width | 52.5 cm |
| Depth | 58.5 cm |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | Time Left Display |
Technical
| Capacity | 8 kg |
| Maximum Spin Speed | 700 RPM |
| Method of Washing | Pulsator |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | No |
| Smart Diagnostics | No |
| Automatic Updates | No |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Cotton Wash | Yes |
| Other Washing Modes | Mixed Fabric, Delicate, Jean, Blanket, Synthetic, Clean Tub, Wool, Intensive Wash, 12 Wash Programs |
Power Features
| Power Required | AC 220-240 V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector |
Warranty
| Warranty | 2 years, Comprehensive Warranty and 10 Years Warranty on Motor |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Warranty Type | Manufacturer |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy S25 vs Xiaomi 15 5G
OnePlus 13R vs OPPO Reno 15 Pro 5G
Lenovo Yoga Slim 7x 83ED0001US Laptop (Snapdragon X Elite X1E-78-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Samsung Galaxy A17 vs Samsung Galaxy S25
Apple iPhone 17 Pro (512GB) vs Xiaomi 17 Pro
Apple iPhone 16 Pro Max (512GB) vs Samsung Galaxy S26 UltraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












