





LG THD10NPM 10 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
$276.8 • View Prices • By LG
LG THD10NPM 10 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine price in United States starts from $276.8.
- Share
$276.8
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 10 kg Capacity
- Pulsator
- Digital Display
- Inverter Technology
- Semi Stainless Steel Drum Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
LG THD10NPM 10 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Specs
- Washing Machine with Dryer
- Fully Automatic, Top Load
- 10 kg Capacity
- Pulsator
- Digital Display
- Inverter Technology
- Semi Stainless Steel Drum Tub
- Inbuilt Heater, Timer, Self Clean
General
| Country of Origin | South Korea |
| Brand | LG |
| Model | THD10NPM |
| Type | Washing Machine with Dryer |
| Function and Load | Fully Automatic, Top Load |
| Panel Display | Digital Display |
| Control Type | Buttons |
| Sales Package | 1 Washing Machine, Inlet Hose, Owner's Manual, Spanner |
Design and Body
| Tub Material | Semi Stainless Steel Drum |
| Weight | 35 kg |
| Height | 94.5 cm |
| Width | 54 cm |
| Depth | 56 cm |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Glass Type | Tempered Glass |
| Indicator Light | Yes |
| Indicator Type | End of Cycle Indicator, Time Left Display |
Technical
| Capacity | 10 kg |
| Method of Washing | Pulsator |
| Built-in Heater | Yes |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | No |
| APP Control | No |
| Voice Control | No |
| Remote Diagnostics | No |
| Smart Diagnostics | Yes |
| Automatic Updates | No |
| Additional Smart Features | Smart Motion, AI Wash |
Washing Modes
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Other Washing Modes | Duvet, Clean Tub, Wool, 8 Wash Program-Normal, AI Wash, Strong, Wave, Pre wash+Normal, Gentle |
Power Features
| Power Required | AC 220-240V |
| Star Rating | 5 |
Features
| Timer | Yes |
| Inverter Technology | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Extra Features | Water Level Selector, 6D Motion Direct Drive, Tub and Pulsator Scrub Spin |
Warranty
| Warranty | 2 years, Comprehensive Warranty and 10 Years on Motor |
| Warranty Type | Technician Visit |
LG THD10NPM 10 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine Price History
You can check the price history of LG THD10NPM 10 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine below. The current price is $26,254.17. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Washing Machines
Related Searches
Compared With
Google Pixel 10 Pro vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Apple iPhone 17 Pro Max vs Apple iPhone 17 Plus
Xiaomi Redmi Note 15 Pro vs Samsung Galaxy A57
Samsung Galaxy S26 Ultra (16GB RAM + 1TB) vs Apple iPhone 18 Pro Max
Samsung Galaxy S24 Plus (512GB) vs Samsung Galaxy S23 PlusDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















