


Fire Boltt Obsidian Smartwatch
$13.12 • View Prices • By Fire-Boltt
Fire Boltt Obsidian Smartwatch price in United States starts from $13.12.
- Share
$13.12
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Bluetooth 5.0
- Bluetooth Calling
- 1.32 inches Touch Display
- Water Resistant, 1 m, IP67
- Scratch Resistant
- Heart Rate Monitor
- SpO2 (Blood Oxygen) Monitor
- Pedometer, Sleep Monitor, Calorie Count, Step Count
Fire Boltt Obsidian Smartwatch Specs
Group: $1,250 to $1,750
- Bluetooth 5.0
- Bluetooth Calling
- 1.32 inches Touch Display
- Water Resistant, 1 m, IP67
- Scratch Resistant
- Heart Rate Monitor
- SpO2 (Blood Oxygen) Monitor
- Pedometer, Sleep Monitor, Calorie Count, Step Count
General
| Brand | Fire Boltt |
| Model Name | Obsidian |
| Ideal For | Men, Women |
| Sales Package | Smartwatch, User Manual, Charger |
Design and Body
| Weight | 30 g |
| Material | Zinc Alloy |
| Strap | Stainless Steel |
| Shape | Circle |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant Depth | 1 m |
| Water Resistant Certificate | IP67 |
| Scratch Resistant | Yes |
Display
| Type | Color AMOLED |
| Touch | Yes |
| Size | 1.32 inches |
| Resolution | 466 x 466 pixels |
| PPI | 499 ppi |
Connectivity
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Bluetooth Calling | Yes |
Extra
| Voice Assistant | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Inbuilt Speaker | Yes |
| Extra Features | Multiple Sports Mode, Smart Notification |
Technical
| Compatible OS | Android 4.4 or above & iOS 9.0 or above |
Battery
| Battery Capacity | 300 mAh |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Battery Backup | 6 days |
| Charging Time | 3 hours |
| StandBy Time | 1 month |
Fitness Features and Sensors
| Heart Rate Monitor | Yes |
| SpO2 (Blood Oxygen) Monitor | Yes |
| Pedometer | Yes |
| Sleep Monitor | Yes |
| Reminder | Yes |
| Meters and Sensors | Calorie Count, Step Count |
| Extra Features | Alarm Clock, Stopwatch, Timer |
Warranty
| Warranty | 1 year, Warranty on Product |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical & Water Damage |
Fire Boltt Obsidian Smartwatch Price History
You can check the price history of Fire Boltt Obsidian Smartwatch below. The current price is $1,250. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Smartwatches
Related Searches
Compared With

Fire Boltt Obsidian Smartwatch vs Fire Boltt Talk Smartwatch
Fire Boltt Obsidian Smartwatch vs Noise NoiseFit Halo 2 Smartwatch
Fire Boltt Obsidian Smartwatch vs Cellecor E4 Edge Smartwatch
Samsung Galaxy Watch 7 LTE 44mm vs Samsung Galaxy Watch 6 Bespoke Edition
Samsung Galaxy Watch 6 Classic LTE 47mm vs Apple Watch SE 2nd Gen 40mm GPS
Garmin Vivoactive 6 Smartwatch vs Garmin Venu 3S SmartwatchDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














