


Acer EK220Q 21.5-inch Full HD Monitor
$60.13 • View Prices • By Acer
Acer EK220Q 21.5-inch Full HD Monitor price in United States starts from $60.13.
- Share
$60.13
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 21.5 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 3000:1 Contrast Ratio
- 1 x HDMI v1.4
- Anti Glare
- 3 Year Warranty
Acer EK220Q 21.5-inch Full HD Monitor Specs
General
- LCD Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 36 mmSlim
- 2.4 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 21.5 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Best
- 1 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4, VGA
Acer EK220Q 21.5-inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of Acer EK220Q 21.5-inch Full HD Monitor below. The current price is $5,649. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Acer EK220Q 21.5-inch Full HD Monitor vs Frontech Ultima Series MON-0088 24 inch Full HD Curved Monitor
Acer EK220Q 21.5-inch Full HD Monitor vs BenQ GW2490 24 inch Full HD Monitor
Acer EK220Q 21.5-inch Full HD Monitor vs LG 22MR410 21.45 inch Full HD Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs AOC CQ27G4H 27 inch Quad HD Curved Gaming Monitor
MSI MPG 321URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor vs MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor
MSI MAG 271QPX QD-OLED E2 27 inch Quad HD Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming MonitorAcer EK220Q 21.5-inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | EK220Q |
| Dimensions | 503 x 298 x 36 mm |
| Depth with Stand | 181 mm |
| Height with Stand | 379 mm |
| Weight | 2.4 kg |
| Weight with Stand | 2.8 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 21.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Free, Comfyview, Low Blue Light Technology |
| Display Type | LCD |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
Extra
| Sales Package | 1 Monitor, Power Cord, HDMI Cable |
| Other Features | Zero Frame Design |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












