
Xiaomi Redmi K30S Ultra
$362.31 • Out Of Stock • By Xiaomi
Xiaomi Redmi K30S Ultra price in United States starts from $362.31.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$362.31
Search
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi, NFC, IR Blaster
- Snapdragon 865 , Octa Core, 2.84 GHz Processor
- 8 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 33W Fast Charging
- 6.67 inches, 1080 x 2400 px, 144 Hz Display with Punch Hole
- 64 MP + 13 MP + 5 MP Triple Rear & 20 MP Front Camera
- Android v10
- No FM Radio
OUT OF STOCK
Xiaomi Redmi K30S Ultra Specs
Group: $30,000 to $40,000
General
- Android v10, upgradable to v11Good
- Thickness: 9.3 mmThick
- 216 gHeavy
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.67 inch, IPS LCD ScreenSmall
- 1080 x 2400 pixelsAverage
- 395 ppiPoor
- Corning Gorilla Glass 5
- 144 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 64 MP + 13 MP + 5 MP Triple Rear CameraAverage
- 8K @ 24 fps UHD Video Recording
- 20 MP Front CameraAverage
- Sony IMX682
Technical
- Qualcomm Snapdragon 865 Chipset
- 2.84 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 8 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemorySmall
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.1, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
- IR Blaster
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
- 33W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

OnePlus 15 (16GB RAM + 512GB) vs Nothing Phone 3a Pro (12GB RAM + 256GB)
Sony Xperia 1 VII (12GB RAM + 512GB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Apple iPhone 16 (256GB) vs Xiaomi 17
Google Pixel 10 Pro XL vs Apple iPhone 16 Pro Max
Xiaomi 17 Pro vs OPPO Reno 15 Pro 5G
Xiaomi Redmi K30S Ultra Full Specs
General
| Model | Redmi K30s Ultra |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | October 27, 2020 |
Design
| Dimensions | 76.4 x 165.1 x 9.3 mm |
| Weight | 216 g |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.67 inches, 1080 x 2400 pixels, 144 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 395 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 85.2% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass 5 |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.1, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
| IR Blaster | Yes |
Extra
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
Camera
| Rear Camera | 64 MP ƒ/1.9 (Wide Angle) 13 MP ƒ/2.4 (Ultra Wide) 5 MP ƒ/2.4 (Macro) Macro |
| Camera Sensor | Sony IMX682 |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 8K @ 24/30 fps UHD, 4K, 1080p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 20 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) Punch Hole |
| Front Video Recording | 1080p, 720p |
Technical
| OS | Android v10, upgradable to v11 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 865 |
| CPU | 2.84 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.8 GHz Kryo 585 |
| GPU | Adreno 650 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh |
| Fast Charging | Yes, 33W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










