


Vivo X300 Ultra
$1,012.02 • Coming Soon • By Vivo
Vivo X300 Ultra price in United States starts from $1,012.02.
- Share
This is an Upcoming Mobile Phone.
Vivo X300 Ultra is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Vivo X300 Ultra is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi, NFC, IR Blaster
- Snapdragon 8 Elite Gen 5, Octa Core, 4.6 GHz Processor
- 12 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 6600 mAh Battery with 120W Fast Charging
- 6.82 inches, 1440 x 3168 px, 144 Hz Display with Punch Hole
- 200 MP + 200 MP + 50 MP Triple Rear & 50 MP Front Camera
- Memory Card Not Supported
- Android v16
UPCOMING
Vivo X300 Ultra Specs
Group: $85,000 to $112,500
General
- Android v16Good
- Thickness: 8.2 mmAverage
- 232 gHeavy
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.82 inch, LTPO AMOLED ScreenLarge
- 1440 x 3168 pixelsGood
- 510 ppiGood
- 2160Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid
- Armor glass
- 144 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 200 MP + 200 MP + 50 MP Triple Rear Camera with OISAverage
- 8K @ 30 fps UHD Video Recording
- 50 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 Chipset
- 4.6 GHz, Octa Core ProcessorFastest
- 12 GB RAM + 12 GB Virtual RAMAverage
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.4, WiFi, NFC
- USB-C v3.2
- IR Blaster
Battery
- 6600 mAh BatteryLarge
- 120W Fast Charging
- 40W Wireless Charging
- Reverse Charging • Reverse Wireless Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Vivo X300 Ultra Full Specs
General
| Model | V2547A, V2547DA, V2536A, V2562 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | March 30, 2026 |
Design
| Dimensions | 76.8 x 163 x 8.2 mm |
| Weight | 232 g |
| Bezel less | Yes |
| Colors | Black, Silver, Green |
Display
| Type | Color LTPO AMOLED Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.82 inches, 1440 x 3168 pixels, 144 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 510 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 90.3% |
| Glass Type | Armor glass |
| Features | 2160Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5X Ultra |
| Expandable RAM | Upto 12 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Card Slot | No |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, Dual-band |
| Bluetooth | Yes, v5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5 |
| USB | Yes, USB-C v3.2 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
| IR Blaster | Yes |
Extra
| GPS | Yes, with GPS, BeiDou, GLONASS, Galileo, QZSS, NavIC, A-GPS, Cellular Positioning, Wi-Fi Positioning, Geofencing |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP69 |
| Dust Resistant | Yes |
| Extra Features | Chip VS1+ |
Camera
| Rear Camera | 200 MP ƒ/1.9 (Wide Angle) 35mm (wide), 1/1.12", 0.7µm, PDAF, gimbal OIS 200 MP ƒ/2.7 (Telephoto) 85mm (periscope telephoto), 1/1.4", 0.56µm, multi-directional PDAF, OIS, 3.7x optical zoom, macro 3.4:1 50 MP ƒ/2 (Ultra Wide) 14mm, 116˚ (ultrawide), 1/1.28", 1.22µm, dual pixel PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, panorama, HDR, 3D LUT import, Optional add-on zoom lenses: 200mm, 2.35x optical zoom, OIS, Zeiss optics, 400mm, 4.7x optical zoom, OIS, Zeiss optics |
| Video Recording | 8K @ 30 fps UHD, 4K, 1080p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 50 MP ƒ/2.5 (Wide Angle) Punch Hole, Screen Flash |
| Front Video Recording | 4K @ 60 fps UHD, 1080p @ 60 fps FHD |
Technical
| OS | Android v16 |
| Custom UI | OriginOS 6 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| CPU | 4.6 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M |
| GPU | Adreno 840 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | WAV, MP3, MP2, MIDI, Vorbis, APE, FLAC |
| Video | MP4, 3GP, AVI, Video Recording: MP4 |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 6600 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes, 120W |
| Wireless Charging | Yes, 40W |
| Reverse Charging | Yes |
| Reverse Wireless Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.




















