
Illustrative image
Vivo X110 Pro Plus
$1,063.6 • Rumored • By Vivo
Vivo X110 Pro Plus price in United States starts from $1,063.6.
- Share
This is a Rumored Mobile Phone.
Vivo X110 Pro Plus is rumored and not verified by trusted sources. There's no certainty about its launch or any definitive information about its price and specs. Infomation given on this page might be incorrect.
Set an Alert to know when it launches.
Vivo X110 Pro Plus is rumored and not verified by trusted sources. There's no certainty about its launch or any definitive information about its price and specs. Infomation given on this page might be incorrect.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi, NFC, IR Blaster
- Snapdragon 8 Gen3, Octa Core, 3.3 GHz Processor
- 12 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 4870 mAh Battery with 200W Fast Charging
- 6.82 inches, 1440 x 3200 px, 165 Hz Display with Punch Hole
- 200 MP Quad Rear & 60 MP Front Camera
- Android v14
- No FM Radio
RUMORED
Vivo X110 Pro Plus Specs
⚠ Unverified specs. Might be incorrect. Group: $90,000 to $112,500
General
- Android v14Good
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.82 inch, AMOLED ScreenAverage
- 1440 x 3200 pixelsGood
- 517 ppiGood
- HDR10+
- 165 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 200 MP Quad Rear Camera with OISAverage
- 8K UHD Video Recording
- 60 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 8 Gen3 Chipset
- 3.3 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 12 GB RAMAverage
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.3, WiFi, NFC
- USB-C v3.2
- IR Blaster
Battery
- 4870 mAh BatteryAverage
- 200W FlashCharge
- 50W Wireless Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Vivo X110 Pro Plus vs Vivo X110 Pro
Asus ROG Phone 10 Pro Edition vs Samsung Galaxy Z Flip 7 (512GB)
Google Pixel 9 Pro (16GB RAM + 1TB) vs Samsung Galaxy S24 Plus (512GB)
Vivo X110 Pro Plus Full Specs
⚠ Unverified specs. Might be incorrect.General
| Model | X110 Pro Plus |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
Design
| Colors | Black, Red |
Display
| Type | Color AMOLED Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.82 inches, 1440 x 3200 pixels, 165 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 517 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 90.2% |
| Features | HDR10+ |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 12 GB |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4 |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78, 79 SA/NSA |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.3, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| USB | Yes, USB-C v3.2 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
| IR Blaster | Yes |
Extra
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, NavIC |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Color Spectrum |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 200 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 50 MP ƒ/3.5 (Telephoto) 50 MP ƒ/1.6 (Telephoto) 50 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, Pixel Shift, dual-tone , HDR, panorama |
| Video Recording | 8K, 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | 60 MP ƒ/2.5 (Wide Angle) 24mm, 1/2.8", 0.8µm Punch Hole, Screen Flash |
| Front Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v14 |
| Custom UI | Origin OS 4 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen3 |
| CPU | 3.3 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1xCortex-X4@3.3 GHz & 5xCortex-A720@3.2 GHz & 2x Cortex-A520@2.3 GHz |
| GPU | Adreno GPU |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | AAC, OGG, FLAC, WAV, APE, MP3, MP2, MP1 |
| Video | MP4, 3GP, AVI, Video Recording: MP4 |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4870 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 200W FlashCharge |
| Wireless Charging | Yes, 50W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











