



Vivo S12 Pro 5G
$421.91 • Out Of Stock • By Vivo
Vivo S12 Pro 5G price in United States starts from $421.91.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$421.91
Search
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi, NFC
- Dimensity 1200, Octa Core, 3 GHz Processor
- 8 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 4300 mAh Battery with 44W Fast Charging
- 6.56 inches, 1080 x 2400 px, 90 Hz Display with Small Notch
- 108 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear & 50 MP + 8 MP Dual Front Camera
- Android v11
- No FM Radio
OUT OF STOCK
Vivo S12 Pro 5G Specs
Group: $35,000 to $45,000
General
- Android v11Good
- Thickness: 7.4 mmSlim
- 171 gLight
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.56 inch, AMOLED ScreenSmall
- 1080 x 2400 pixelsPoor
- 401 ppiPoor
- HDR10+
- 90 Hz Refresh Rate
- Small Notch Display
Camera
- 108 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear CameraAverage
- 4K UHD Video Recording
- 50 MP + 8 MP Dual Front CameraAverage
Technical
- MediaTek Dimensity 1200 Chipset
- 3 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 8 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemorySmall
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.2, WiFi, NFC
- USB-C
Battery
- 4300 mAh BatterySmall
- 44W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Related Mobile Phones
Related Searches
Vivo S12 Pro 5G Full Specs
General
| Model | S12 Pro |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | December 22, 2021 |
Design
| Dimensions | 73.3 x 159.5 x 7.4 mm |
| Weight | 171 g |
Display
| Type | Color AMOLED Screen (16.7M) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.56 inches, 1080 x 2400 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 19.8:9 |
| PPI | ~ 401 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 91.39% |
| Features | HDR10+ |
| Notch | Yes, Small Notch |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB on-the-go |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
Camera
| Rear Camera | 108 MP ƒ/1.9 (Wide Angle) 8 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 2 MP ƒ/2.4 (Macro) Macro |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, Panorama, Night Scene, Portrait, Smart Vision, Dynamic Photo, Slow Motion, Time-lapse Photography, Professional, AR Cute Shooting, Micro Film, |
| Video Recording | 4K, 1080p |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | 50 MP ƒ/2 (Wide Angle) 8 MP ƒ/2.3 (Ultra Wide) 105˚ |
| Front Video Recording | 4K, 1080p |
Technical
| OS | Android v11 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 1200 |
| CPU | 3 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x3.0 GHz Cortex-A78 & 3x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | AAC, OGG, FLAC, WMA, WAV, APE, MP3, MP2, MP1, OPUS, M4A |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4300 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 44W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

























