
Samsung Galaxy S24 Plus
$578.74 • View Prices • By Samsung
Samsung Galaxy S24 Plus is a 5G Android 14 Smartphone powered by Qualcomm 8 Gen3 with 12 GB RAM and 256 GB storage. It has a 6.7 inches display with 120 Hz refresh rate. It features a 50 MP + 12 MP + 10 MP Triple rear camera and a 12 MP front camera. It packs a 4900 mAh Battery with Fast Charging. Notable features include NFC, IP68 Rating, Wireless Charging, Reverse Wireless Charging and In-Display Fingerprint.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Samsung Galaxy S24 Plus price in United States is $578.74. The lowest price is available at Walmart.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Vo5G, Wi-Fi, NFC
- Snapdragon 8 Gen3, Octa Core, 3.3 GHz Processor
- 12 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 4900 mAh Battery with Fast Charging
- 6.7 inches, 1440 x 3120 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- 50 MP + 12 MP + 10 MP Triple Rear & 12 MP Front Camera
- Android v14
- No FM Radio
Samsung Galaxy S24 Plus Specs
Group: $500 to $700
General
- Android v14Good
- Thickness: 7.7 mmSlim
- 197 gAverage
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.7 inch, Dynamic AMOLED 2X ScreenAverage
- 1440 x 3120 pixelsGood
- 513 ppiGood
- 2600nits Peak Brightness
- Corning Gorilla Glass Victus 2
- 120 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 50 MP + 12 MP + 10 MP Triple Rear Camera with OISAverage
- 8K @ 30 fps UHD Video Recording
- 12 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 8 Gen3 Chipset
- 3.3 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 12 GB RAMAverage
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE, Vo5G
- Bluetooth v5.3, WiFi, NFC
- USB-C USB 3.2 Gen 1
Battery
- 4900 mAh BatterySmall
- Fast Charging
- Wireless Charging
- Reverse Charging • Reverse Wireless Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Samsung Galaxy S24 Plus Prices
16% (price dropped by $92 in one month)
Samsung Galaxy S24 Plus Price History
You can check the price history of Samsung Galaxy S24 Plus below. The current price is $578.74. Over the past month, there has been a decrease of $92 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy S24 Plus vs Samsung Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy S24 Plus vs Samsung Galaxy S25 Plus
Samsung Galaxy S24 Plus vs Samsung Galaxy S26 Plus
Samsung Galaxy S24 Plus vs Samsung Galaxy S24 5G (256GB)
Samsung Galaxy S24 Plus vs Samsung Galaxy S25 FE
Samsung Galaxy S24 Plus vs Samsung Galaxy A57Samsung Galaxy S24 Plus Full Specs
General
| Model | S24 Plus |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | SIM 1 + eSIM / Dual eSIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 2024, January 24 |
Design
| Dimensions | 75.9 x 158.5 x 7.7 mm |
| Weight | 197 g |
| Colors | Onyx Black, Marble Grey, Cobalt Violet, Sandstone Orange |
Display
| Type | Color Dynamic AMOLED 2X (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.7 inches, 1440 x 3120 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | ~ 513 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 91.6% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Features | 2600nits Peak Brightness |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 12 GB |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4 |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | 5G FDD Sub6: N1(2100),N7(2600),N25(1900),N28(700),N66(AWS-3),N71(600), 5G TDD Sub6: N257(28GHz),N258(26GHz),N260(39GHz),N261(28GHz), 5G TDD mmWave: N41(2500),N78(3500) |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Vo5G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | 802.11a/b/g/n/ac/ax 2.4GHz+5GHz+6GHz, HE160, MIMO, 1024-QAM |
| Bluetooth | Yes, v5.3, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C USB 3.2 Gen 1 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | GPS, Glonass, Beidou, Galileo |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Barometer, Fingerprint Sensor, Gyro Sensor, Geomagnetic Sensor, Hall Sensor, Light Sensor, Proximity Sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
| Extra Features | PC Sync. Smart Switch (PC version), Stereo Support, S Pen Support, Touch Bar, Samsung DeX Support |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 24mm, 1/1.56", 1.0µm, Dual Pixel PDAF, OIS 10 MP ƒ/2.4 (Telephoto) 67mm, 1/3.94", 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 13mm, 120˚, 1/2.55" 1.4µm, Super Steady video |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Optical Zoom 3x, Optical quality Zoom 2x (Enabled by Adaptive Pixel sensor), Digital Zoom up to 30x |
| Video Recording | 8K @ 30 fps UHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 12 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) Punch Hole, Autofocus |
Technical
| OS | Android v14 |
| Custom UI | One UI 6.1 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen3 |
| CPU | 3.3 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1xCortex-X4@3.3 GHz & 5xCortex-A720@3.2 GHz & 2x Cortex-A520@2.3 GHz |
| GPU | Adreno GPU |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA, DFF, DSF, APE |
| Video | MP4, M4V, 3GP, 3G2, AVI, FLV, MKV, WEBM |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4900 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
| Reverse Charging | Yes |
| Reverse Wireless Charging | Yes |
| Video Playback Time | 29 hours |
| Music Playback Time | 88 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















