



Apple iPhone 14 (512GB)
$899 • View Prices • By Apple
Apple iPhone 14 (512GB) is a 5G iOS v16 Smartphone powered by Apple A15 with 6 GB RAM and 512 GB storage. It has a 6.1 inches display. It features a 12 MP + 12 MP Dual rear camera and a 12 MP front camera. It packs a 3279 mAh Battery with Fast Charging. Notable features include NFC, IP68 Rating, Wireless Charging and USB on-the-go.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi, NFC
- Bionic A15, Hexa Core, 3.22 GHz Processor
- 6 GB RAM, 512 GB inbuilt
- 3279 mAh Battery with Fast Charging
- 6.1 inches, 1170 x 2532 px Display with Small Notch
- 12 MP + 12 MP Dual Rear & 12 MP Front Camera
- Memory Card Not Supported
- iOS v16
Apple iPhone 14 (512GB) Specs
Group: $750 to $1,250
General
- iOS v16Average
- Thickness: 7.8 mmAverage
- 172 gLight
- No Fingerprint Sensor
Display
- 6.1 inch, Super Retina XDR OLED ScreenSmall
- 1170 x 2532 pixelsPoor
- 460 ppiAverage
- HDR display, True Tone, Wide Color (P3), Haptic Touch, 20,00,000:1 Contrast Ratio (typical), 800 nits Max Brightness (typical), 1200 nits Peak Brightness, Fingerprint-Resistant Oleophobic Coating, Support for Display of Multiple Languages and Characters Simultaneously, Dolby Vision
- Ceramic Shield Glass Front, Glass Back
- Small Notch Display
Camera
- 12 MP + 12 MP Dual Rear CameraAverage
- 4K @ 24 fps UHD Video Recording
- 12 MP Front CameraAverage
Technical
- Apple Bionic A15 Chipset
- 3.22 GHz, Hexa Core ProcessorSlow
- 6 GB RAMSmall
- 512 GB Inbuilt MemoryLarge
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.3, WiFi, NFC
- Lightning Port
Battery
- 3279 mAh BatterySmall
- Fast Charging
- 15W MagSafe Wireless Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

OnePlus 13R vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 512GB)
Google Pixel 10 Pro vs Motorola Razr 2025
Apple iPhone 15 Pro (256GB) vs Apple iPhone 16 Pro
Apple iPhone 12 vs Xiaomi 15T Pro
Xiaomi Poco X7 Pro 5G (12GB RAM + 512GB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Apple iPhone 17 Pro Max (512GB) vs Apple iPhone 17eApple iPhone 14 (512GB) Full Specs
General
| Model | iPhone 14 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | eSIM+eSIM SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 2022, September 16 |
Design
| Dimensions | 71.5 x 146.7 x 7.8 mm |
| Weight | 172 g |
| Colors | Midnight, Purple, Starlight, Blue, Red, Yellow |
Display
| Type | Color Super Retina XDR OLED (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.1 inches, 1170 x 2532 pixels |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | ~ 460 PPI |
| Glass Type | Ceramic Shield Glass Front, Glass Back |
| Features | HDR display, True Tone, Wide Color (P3), Haptic Touch, 20,00,000:1 Contrast Ratio (typical), 800 nits Max Brightness (typical), 1200 nits Peak Brightness, Fingerprint-Resistant Oleophobic Coating, Support for Display of Multiple Languages and Characters Simultaneously, Dolby Vision |
| Notch | Yes, Small Notch |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Storage | 512 GB |
| Card Slot | No |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | 5G (sub-6 GHz and mmWave) with 4x4 MIMO |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi‑Fi 6 (802.11ax) with 2x2 MIMO |
| Bluetooth | Yes, v5.3, A2DP, LE |
| USB | Yes, Lightning Port |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | yes with GPS, GLONASS, Galileo, QZSS and BeiDou |
| Fingerprint Sensor | No |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Barometer, Three‑axis Gyro, Accelerometer, Proximity Sensor, Ambient Light Sensor, TrueDepth |
| 3.5mm Headphone Jack | Lightning |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, 6 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
| Extra Features | Satellite Connectivity, Crash Detection, Aerospace Grade Aluminum, Supports Dolby Atmos, Spatial Audio Playback, FaceTime, Screen Sharing, Voice Isolation and Wide Spectrum microphone modes, Emergency SOS, Crash Detection |
Camera
| Rear Camera | 12 MP ƒ/1.5 (Main) 26mm (wide), 1/1.7", 1.9µm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS 12 MP ƒ/2.4 (Ultra Wide) 13mm, 120° field of view |
| Auto Focus | Yes, Phase Detection autofocus |
| Features | Panorama, Night Mode, Deep Fusion, Smart HDR 4, Photographic Styles, Burst Mode, Photo Geotagging, Advanced Red‑Eye Correction, Auto Image Stabilization |
| Video Recording | 4K @ 24/25/30/60 fps UHD, 1080p @ 25/30/60 fps FHD, 720p @ 30 fps HD |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | 12 MP ƒ/1.9 (Depth Sensor) 23mm (wide), 1/3.6", PDAF Retina Flash |
| Front Video Recording | 4K @ 24/25/30/60 fps UHD, 1080p @ 25/30/60 fps FHD |
Technical
| OS | iOS v16 |
| Chipset | Apple Bionic A15 |
| CPU | 3.22 GHz, Hexa Core Processor |
| Core Details | 2x3.23 GHz Avalanche + 4x1.82 GHz Blizzard |
| GPU | 5‑Core GPU |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | AAC, MP3, Apple Lossless, FLAC, Dolby Digital, Dolby Digital Plus and Dolby Atmos |
| Video | HEVC, H.264 and ProRes, HDR with Dolby Vision, HDR10+/HDR10 and HLG |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 3279 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | Yes, 15W MagSafe |
| Video Playback Time | 20 hours |
| Music Playback Time | 80 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











