


Xiaomi Type-C Earphones
$6.37 • View Prices • By Xiaomi
Xiaomi Type-C Earphones price in United States starts from $6.37.
- Share
$6.37
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Earphone
- In the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12.4 mm Driver
- 32 ohm Impedance
- 108dB SPL@3mW 1000Hz Sensitivity
Xiaomi Type-C Earphones Specs
- Earphone
- In the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12.4 mm Driver
- 32 ohm Impedance
- 108dB SPL@3mW 1000Hz Sensitivity
General
| Brand | Xiaomi |
| Model | Type-C |
| Design | Earphone |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Weight | 13.5 g |
| Cord Length | 1.25 m |
| Cord Type | Type-C Jack |
Features
| Microphone | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Multi Functional Button, Volume +/- |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IP54 Dust and Water Resistant |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 108dB SPL@3mW 1000Hz |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 12.4 mm |
| Driver Type | High-Quality Sound Driver |
Extra
| Sales Package | 1 U Earphone, User Manual |
| Inline Remote | Yes |
Warranty
| Warranty | 6 months |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Xiaomi Type-C Earphones Price History
You can check the price history of Xiaomi Type-C Earphones below. The current price is $599. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Xiaomi Type-C Earphones vs boAt Bassheads 300C Type-C Wired Earphones
Xiaomi Type-C Earphones vs Boult Audio X1 Pro Type-C Wired Earphones
Xiaomi Type-C Earphones vs Realme Buds 2 Wired Earphones
Xiaomi Type-C Earphones vs JBL Tune 310 Type-C Wired Earphones
Xiaomi Type-C Earphones vs Mi Basic Wired Earphones
Xiaomi Type-C Earphones vs Samsung IC100 Type-C Wired EarphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












