





Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
$88.88 • View Prices • By Sony
Sony WF-C710N True Wireless Earbuds is a Wireless In the Ear TWS Earbuds. It has a 5 mm driver. It offers up to 12 hours per earbud and 30 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Sony WF-C710N True Wireless Earbuds price in United States is $88.88. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 5 mm Driver
Sony WF-C710N True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 5 mm Driver
General
| Brand | Sony |
| Model | WF-C710N |
| Country of Origin | Vietnam |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 48.4 g (With Case), 5.2 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes, Google, Siri |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Volume Control, Play, Stop, Skip |
| Call Controls | Receive Calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, Multipoint Connection, Quick Charging, Ambient Sound Mode Through Dual Mics, Adjust Your Ambient Sound in 20 Levels or Use the Focus on Voice Setting to Chat, Quick Attention, DSEE, Precise Voice Pickup, AI Technology, Instant Pause, Instant Play, Fast Pair, Swift Pair |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 5 mm |
| Noise Reduction | Advanced Noise Canceling and Dual Noise Sensor Technology, Wind Noise Reduction Structure Around the Mic |
| Other Features | 360 Reality Audio Certified Earbuds, 360 Spatial Sound Personalizer |
Extra
| Sales Package | Earbuds, Charging Case, Charging Cord, Earbud Tips, Quick Setup Guide, Operating Instructions |
| Other Controls | Sound Connect App Compatible |
Power Features
| Battery | 5 Minutes Charge = 60 Minutes of Playtime, Lithium Battery |
| Battery Life | 30 hours (With Case) 12 hours (Earbuds) |
Sony WF-C710N True Wireless Earbuds Prices
7% (price dropped by $7 in one month)
Sony WF-C710N True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Sony WF-C710N True Wireless Earbuds below. The current price is $88.88. Over the past month, there has been a decrease of $7 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Corsair Void RGB Elite Wireless Gaming Headphones
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro 2
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs JBL Tune Buds True Wireless Earbuds
Bose Ultra Open True Wireless Earbuds vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
Soundcore H30i Wireless Headphones vs Edifier W820NB Plus Wireless Headphones
Soundcore Liberty 5 True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















