





Samsung Galaxy Buds 2
$116.77 • View Prices • By Samsung
Samsung Galaxy Buds 2 is a Wireless ANC In the Ear TWS Earbuds. It has a Dynamic driver. It offers up to 5 hours per earbud and 20 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Deep Bass and Call/Music Switch.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Samsung Galaxy Buds 2 price in United States is $116.77. The lowest price is available at Walmart.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
Samsung Galaxy Buds 2 Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Buds 2 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 50 x 27.8 x 50.2 mm |
| Weight | 51.2 g (With Case), 5 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 6 mic, 3 per buds |
| Voice Assistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Type-C Charging, App Controlled, Galaxy AI Feature |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Type | Dynamic |
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | Ambient Sound, 2-Way Speaker, 360 Audio |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Eartips (S, M, L), Quick Start Guide, USB Cable |
| Other | Buds Dimension [20.9mm (H) x 17mm (W) x 21.1mm (D)], Accelerometer, Gyro Sensor, Hall Sensor, Proximity Sensor, Touch Sensor, VPU (Voice Pickup Unit) |
Power Features
| Battery Capacity | 472 mAh (Case), 61 mAh Per Earbud |
| Battery | Lithium-ion |
| Battery Life | 20 hours with Case (ANC Off) 5 hours (Earbuds with ANC Off) |
Samsung Galaxy Buds 2 Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Samsung Galaxy Buds 2 Price History
You can check the price history of Samsung Galaxy Buds 2 below. The current price is $116.77. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Apple AirPods Pro 2 vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Skullcandy Method 360 ANC True Wireless Earbuds
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Soundcore Space One Wireless Headphones
Sony WH-1000XM6 Wireless Headphones vs Apple AirPods Max
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro 2
Beats Studio Buds Plus TWS Earbuds vs Beats Powerbeats Fit True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















