


OneOdio Pro-C Wireless Headphones
$39.99 • View Prices • By OneOdio
OneOdio Pro-C Wireless Headphones is a Wired & Wireless Over the Ear Headphone. It has a 50 mm Dual Dynamic Driver driver. It offers up to 110 hours battery life. Notable features include Deep Bass and Foldable.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
OneOdio Pro-C Wireless Headphones price in United States is $39.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 50 mm Driver
- 110 hours Battery Life
- 32 ohm Impedance
OneOdio Pro-C Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 50 mm Driver
- 110 hours Battery Life
- 32 ohm Impedance
General
| Brand | OneOdio |
| Model | Pro-C |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
Design and Body
| Weight | 215 g |
| Foldable | Yes |
Features
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| Additional Features | Dual Connectivity (Wired & Bluetooth), 90 degree Flip & Fold, Rotating Earcups, Adjustable Headband |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 110±3dB |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 50 mm |
| Driver Type | Dual Dynamic Driver |
Extra
| Sales Package | 1 U Headset, Micro-USB Charging Cable, Dual 3.5mm 'Y" Extension Cable, User Manual, Pouch |
Power Features
| Battery Capacity | 1000 mAh |
| Battery Life | 110 hours |
| Charging Time | 4 hours |
OneOdio Pro-C Wireless Headphones Prices
6% (price dropped by $2 in one month)
OneOdio Pro-C Wireless Headphones Price History
You can check the price history of OneOdio Pro-C Wireless Headphones below. The current price is $39.99. Over the past month, there has been a decrease of $2 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
CMF Buds 2 vs Nothing Ear True Wireless Earbuds
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs JBL Tune Buds True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
Google Pixel Buds A Series vs Nothing Ear True Wireless Earbuds
Samsung Galaxy Buds 3 Pro vs Samsung Galaxy Buds 4Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















