




Motorola Moto Buds Plus TWS Earbuds
$111 • View Prices • By Motorola
Motorola Moto Buds Plus TWS Earbuds is a Wireless ANC In the Ear TWS Earbuds. It has a (11mm woofer + 6mm tweeter) Dual Dynamic Drivers driver. It offers up to 8 hours per earbud and 38 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Wireless Charging, Sweat Proof and Water Resistant.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Motorola Moto Buds Plus TWS Earbuds price in United States is $111. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- Wireless Charging
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
Motorola Moto Buds Plus TWS Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- Wireless Charging
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Motorola |
| Model | Moto Buds Plus (by Bose) |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 48.97 x 59.87 x 24.84 mm |
| Weight | 50 g (With Case), 3.6 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes, Google Assistant |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IP54 Rated, Type-C Charging, Sound by Bose, LED Battery Indicator, Transparency & Adaptive Modes |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Type | (11mm woofer + 6mm tweeter) Dual Dynamic Drivers |
| Active Noise Cancellation | Yes, 46dB |
| Other Features | Hi-Res Audio with Dolby Atmos and Dolby Head Tracking function |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, USB Charging Cable, Earbud tips, Quick User Guide |
Power Features
| Power Input | DC 5V |
| Battery | 10 min Charging= 3 hour of Playtime |
| Wireless Charging | Yes |
| Battery Life | 38 hours with Case (ANC Off) 8 hours (Earbuds with ANC Off) |
| Charging Time | 1 hour (Case) |
Motorola Moto Buds Plus TWS Earbuds Prices
3% (price dropped by $3 in one month)
Motorola Moto Buds Plus TWS Earbuds Price History
You can check the price history of Motorola Moto Buds Plus TWS Earbuds below. The current price is $111. Over the past month, there has been a decrease of $3 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
Skullcandy Hesh 540 ANC Wireless Headphones vs Skullcandy Crusher PLYR 720 Wireless Gaming Headphones
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















