









JLab JBuds Air Sport True Wireless Earbuds
$59.99 • View Prices • By JLab
JLab JBuds Air Sport True Wireless Earbuds is a Wireless In the Ear TWS Earbuds. It has a 8 mm Dynamic driver. It offers up to 6.5 hours per earbud and 40 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Sweat Proof, Water Resistant, Deep Bass and Call/Music Switch.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
JLab JBuds Air Sport True Wireless Earbuds price in United States is $59.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 9.14 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 8 mm Driver
JLab JBuds Air Sport True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 9.14 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 8 mm Driver
General
| Brand | JLab |
| Model | JBuds Air Sport |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 91 g (With Case), 8 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Bluetooth Range | 9.14 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 1 Knowles, 2 Silicon, -4.8dB±3 at 1KHz |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch Sensors |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IP66 Water & Dust Resistance, 3 EQ Sound Settings, Be Aware Audio, Dual Connect Either Earbud, Movie Mode |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 103±3db |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 8 mm |
| Driver Type | Dynamic |
Extra
| Sales Package | Earbuds, Charging Case with Integrated Charging Cable, 3 Sets Gel Tips, 1 Set Cloud Foam Eartips, JLab Two Year Warranty |
| Magnet Type | Neodymium |
Power Features
| Power Input | DC 5V, 50mA |
| Battery Capacity | 930 mAh (Case), 60 mAh Per Earbud |
| Battery | 5 Min of Charge = 1 Hour of Playtime, Lithium Polymer Rechargeable Battery |
| Battery Life | 40 hours (With Case) 6.5 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 3 hours (Case), 1.5 hours (Earbuds) |
Warranty
| Warranty | 2 years |
| Warranty Type | Manufacturer |
JLab JBuds Air Sport True Wireless Earbuds Prices
13% (price increased by $8 in one month)
JLab JBuds Air Sport True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of JLab JBuds Air Sport True Wireless Earbuds below. The current price is $59.99. Over the past month, there has been a increase of $8 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Tune 770NC Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Apple AirPods Pro 2 vs Tozo A2 True Wireless Earbuds
Soundcore H30i Wireless Headphones vs Edifier W820NB Plus Wireless Headphones
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.






















