


JBL Tune 305C Type-C Wired Earphones
$19.99 • Coming Soon • By JBL
JBL Tune 305C Type-C Wired Earphones is an upcoming Wired In the Ear Earphone. It has a 12.5 mm Dynamic driver. Notable features include Microphone, Sweat Proof, Deep Bass, Inline Remote and Call/Music Switch.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This is an Upcoming Headphone And Earphone.
JBL Tune 305C Type-C Wired Earphones is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
JBL Tune 305C Type-C Wired Earphones is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
JBL Tune 305C Type-C Wired Earphones expected price in United States is $19.99.
Features
- Earphone
- In the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
- 12.5 mm Driver
- 32 ohm Impedance
- 102dB SPL @1KHz Sensitivity
UPCOMING
JBL Tune 305C Type-C Wired Earphones Specs
- Earphone
- In the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
- 12.5 mm Driver
- 32 ohm Impedance
- 102dB SPL @1KHz Sensitivity
General
| Brand | JBL |
| Model | Tune 305C |
| Design | Earphone |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Weight | 15.3 g |
| Cord Length | 1.2 m |
| Cord Type | Type-C Jack |
Features
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Controls | Volume Up/Down |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | 2 Preset EQ Modes |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 102dB SPL @1KHz |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) |
| Driver Unit | 12.5 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Other Features | JBL Pure Bass sound |
Extra
| Sales Package | 1 x JBL Tune 305C USB-C headphones, Warranty Card, Safety Sheet, Instruction sheet |
| Inline Remote | Yes |
| Other | Maximum operation temperature: 45 °C |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Skullcandy Hesh 540 ANC Wireless Headphones vs Skullcandy Crusher PLYR 720 Wireless Gaming Headphones
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Skullcandy Method 360 ANC True Wireless Earbuds
EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
OnePlus Nord Buds 2 vs CMF Buds 2Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













