



JBL Soundgear Clips True Wireless Earbuds
$149.95 • View Prices • By JBL
JBL Soundgear Clips True Wireless Earbuds is a Wireless Open Ear TWS Earbuds. It has a 11 mm Dynamic Driver driver. It offers up to 8 hours per earbud and 32 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
JBL Soundgear Clips True Wireless Earbuds price in United States is $149.95. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 11 mm Driver
JBL Soundgear Clips True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 11 mm Driver
General
| Brand | JBL |
| Model | Soundgear Clip |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | Open Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 52.7 g (With Case), 6.5 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 4 mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject cals |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IP54 Rated, Type-C Charging, LED Battery Indicator, MultiPoint Connection, App Controlled |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 85dB (1kHz/1mW) |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 11 mm |
| Driver Type | Dynamic Driver |
| Other Features | Spatial Sound |
Extra
| Sales Package | 1 x JBL Soundgear Clips earbuds, 1 x Charging case, 1 x Warranty / Warning, 1 x product QSG/ Safety Sheet |
Power Features
| Battery Life | 32 hours (With Case) 8 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 2 hours (Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
JBL Soundgear Clips True Wireless Earbuds Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
JBL Soundgear Clips True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of JBL Soundgear Clips True Wireless Earbuds below. The current price is $149.95. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Soundcore Space One Wireless Headphones
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Skullcandy Method 360 ANC True Wireless Earbuds
JBL Tune Buds 2 True Wireless Earbuds vs Soundcore P41i True Wireless Earbuds
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















