




CMF by Nothing Buds Pro 2
$40.08 • View Prices • By CMF
CMF by Nothing Buds Pro 2 price in United States starts from $40.08.
- Share
$40.08
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
CMF by Nothing Buds Pro 2 Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | CMF By Nothing |
| Model | Buds Pro 2 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 55.8 g (With Case), 4.9 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 6 HD mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch control with Smart Dial |
| Music Controls | Play/Pause, Double Press: Skip Forward, Triple Press: Skip Back |
| Call Controls | Answer/Hang up Calls, Double Press: Reject Calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IP55 Rated, Custom EQ, Low Lag Mode, Transparency Mode, Type-C Charging, Dual Connectivity, Find Earbuds, In-ear Detection, LED Charging Status |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Type | 11mm bass driver + 6mm micro-planar tweeter |
| Active Noise Cancellation | Yes, 50dB-Smart Hybrid ANC |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, USB-A to Type-C Cable, Safety Information, Warranty Information and User Guide , Ear tips in sizes (S, M, L) |
Power Features
| Battery Capacity | 460 mAh (Case), 60 mAh Per Earbud |
| Battery | 10 min Charge= 7 hr Playtime |
| Battery Life | 43 hours with Case (ANC Off) 11 hours (Earbuds with ANC Off) 26 hours with Case (ANC On) 6.5 hours (Earbuds with ANC On) |
| Charging Time | 1.17 hours (Case), 1 hour (Earbuds) |
Warranty
| Warranty | 1 year, Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
CMF by Nothing Buds Pro 2 Price History
You can check the price history of CMF by Nothing Buds Pro 2 below. The current price is $3,799. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

CMF by Nothing Buds Pro 2 vs CMF Buds 2 Plus
CMF by Nothing Buds Pro 2 vs OnePlus Nord Buds 4 Pro
CMF by Nothing Buds Pro 2 vs OnePlus Buds 4
CMF by Nothing Buds Pro 2 vs Realme Buds Air 8 True Wireless Earbuds
CMF by Nothing Buds Pro 2 vs OnePlus Nord Buds 3 Pro
CMF by Nothing Buds Pro 2 vs Realme Buds Air 7Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














