



Acer Aspire 3 A325-51 Laptop (12th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11)
$453.56 • View Prices • By Acer
Acer Aspire 3 A325-51 Laptop (12th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $453.56.
- Share
$453.56
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 12th Gen Intel Core i3 1215U
- Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel UHD Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Acer Aspire 3 A325-51 Laptop (12th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD… Specs
Group: $40,000 to $50,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- 1.7 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
Performance
- 12th Gen Intel Core i3 1215U
- 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores
4 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores - Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads
- 10 MB Cache
- Intel UHD Graphics Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 2 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 2 Cell Battery
Acer Aspire 3 A325-51 Laptop (12th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD… Price History
You can check the price history of Acer Aspire 3 A325-51 Laptop (12th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $42,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Aspire 3 A325-51 Laptop (12th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Acer Aspire Lite AL15-52H Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Asus ExpertBook B1 B1503CVA-XS54 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus ExpertBook B2 B2502C B2502CVA-XVE54 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus TUF Gaming F16 FX607VU-SS53 Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Asus Vivobook 15 OLED M1505YA-ES74 Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)Acer Aspire 3 A325-51 Laptop (12th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD… Full Specs
General
| Series | Aspire 3 |
| Model | A325-51 |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Weight | 1.7 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED-backlit TFT LCD |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | 84-key Acer keyboard layout with US language |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Two built-in stereo speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i3 1215U |
| Speed | 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores 4 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads |
| Cache | 10 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 1215U |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Maximum RAM Supported | Upto 32 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 2 Cell Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













