


Xiaomi Smart Band 9 Pro
$75.93 • View Prices • By Xiaomi
Xiaomi Smart Band 9 Pro is a Fitness Band from Xiaomi. Compare prices, read reviews, and check specifications of Xiaomi Smart Band 9 Pro.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Xiaomi Smart Band 9 Pro price in United States is $75.93. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Bluetooth 5.4
- 1.74 in, 336 x 480 pixels, Touch Display
- Water Resistant 50 m, 5ATM
- Scratch Resistant, Dust Proof
- Heart Rate Monitor, Calorie Count, Sleep Monitor
- Step Count, Pedometer
- AMOLED Display
- Android 8.0 or iOS 12.0 and above Compatible
Xiaomi Smart Band 9 Pro Specs
- Bluetooth 5.4
- 1.74 in, 336 x 480 pixels, Touch Display
- Water Resistant 50 m, 5ATM
- Scratch Resistant, Dust Proof
- Heart Rate Monitor, Calorie Count, Sleep Monitor
- Step Count, Pedometer
- AMOLED Display
- Android 8.0 or iOS 12.0 and above Compatible
General
| Sales Package | Fitness Band, Charging Cable, User Manual |
| Indicator Type | Haptic Feedback |
Design and Body
| Weight | 24.5 g |
| Material | 2.5D Reinforced glass withAluminum alloy frame and high-strength fiber polymer |
| Strap | TPU/Calfskin |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant Depth | 50 m |
| Water Resistant Certificate | 5ATM |
| Dust Proof | Yes |
| Scratch Resistant | Yes |
| Shape | Rectangle |
| Thickness | 10.8 mm |
Display
| Touch | Yes |
| Size | 1.74 in |
| Resolution | 336 x 480 pixels |
| PPI | 336 ppi |
| Features | Always On Display, Curve Display, 1200 Nits Brightness |
| Type | Color AMOLED |
Features
| Incoming Call Notify | Yes |
| Text Message Notify | Yes |
| Alarm Clock | Yes |
| Timer | Yes |
| Stopwatch | Yes |
| Reminder | Yes |
| Calorie Meter | Yes |
| Steps Count | Yes |
| Heart Rate Monitor | Yes |
Technical
| Compatible OS | Android 8.0 or iOS 12.0 and above |
| Compatible Devices | Smartphones |
Connectivity
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| GPS | Yes |
Extra
| Extra Features | NFC, 150 Sports Modes, Linear motor |
Battery
| Battery Type | 350 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
Fitness Features and Sensors
| SpO2 (Blood Oxygen) Monitor | Yes |
| Pedometer | Yes |
| Sleep Monitor | Yes |
Xiaomi Smart Band 9 Pro Prices
2% (price increased by $2 in one month)
Xiaomi Smart Band 9 Pro Price History
You can check the price history of Xiaomi Smart Band 9 Pro below. The current price is $75.93. Over the past month, there has been a increase of $2 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Fitness Bands
Compared With

Samsung Galaxy S26 Ultra vs Samsung Galaxy Z Fold 7
Sony BRAVIA 5 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-65XR50) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Apple iPhone 16 (256GB) vs Xiaomi 17
Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy S26 Plus
Apple iPhone 17 Pro (512GB) vs Xiaomi 17 Pro
Samsung Galaxy A17 vs Samsung Galaxy S25Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















