

Garmin Vivosmart 5 Fitness band
$149.99 • View Prices • By Garmin
Garmin Vivosmart 5 Fitness band is a Fitness Band from Garmin. Compare prices, read reviews, and check specifications of Garmin Vivosmart 5 Fitness band.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Garmin Vivosmart 5 Fitness band price in United States is $149.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Bluetooth
- 0.41" x 0.73" inches, 88 x 154 pixels, Touch Display
- Water Resistant, 5ATM
- Shock Resistant
- Heart Rate Monitor, Calorie Count, Sleep Monitor
- Step Count, Pedometer
- OLED Display
- Android and iOS Compatible
Garmin Vivosmart 5 Fitness band Specs
- Bluetooth
- 0.41" x 0.73" inches, 88 x 154 pixels, Touch Display
- Water Resistant, 5ATM
- Shock Resistant
- Heart Rate Monitor, Calorie Count, Sleep Monitor
- Step Count, Pedometer
- OLED Display
- Android and iOS Compatible
General
| Sales Package | Fitness Band, Manual |
Design and Body
| Weight | 24.5 g |
| Material | Polycarbonate with Acrylic Lens |
| Strap | Silicone Strap |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant Certificate | 5ATM |
| Shape | Rectangle |
| Thickness | 10.7 mm |
Display
| Touch | Yes |
| Size | 0.41" x 0.73" inches |
| Resolution | 88 x 154 pixels |
| Type | Black & White OLED |
Features
| Alarm Clock | Yes |
| Timer | Yes |
| Stopwatch | Yes |
| Reminder | Yes |
| Calorie Meter | Yes |
| Steps Count | Yes |
| Heart Rate Monitor | Yes |
| Shock Resistant | Yes |
Technical
| Compatible OS | Android and iOS |
| Compatible Devices | iOS, Android OS |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
Extra
| Extra Features | Activity Tracking, Menstrual Cycle Tracker for Women, Smart Notification Alerts |
Battery
| Battery Backup | 7 days |
Fitness Features and Sensors
| SpO2 (Blood Oxygen) Monitor | Yes |
| Pedometer | Yes |
| Sleep Monitor | Yes |
Garmin Vivosmart 5 Fitness band Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Garmin Vivosmart 5 Fitness band Price History
You can check the price history of Garmin Vivosmart 5 Fitness band below. The current price is $149.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Fitness Bands
Related Searches
Compared With

Apple iPhone 17 Pro vs OnePlus 15
Samsung Galaxy A17 vs Samsung Galaxy S25
Xiaomi 15T Pro vs Honor 500 Pro
Apple iPhone 12 vs Xiaomi Redmi Note 15
Samsung Galaxy A57 vs Apple iPhone 12 Pro
Hisense U7 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U75QG) vs Hisense Class U6 Series 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U65QF)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















