




Polaroid Now 2nd Generation I-Type Instant Camera
$69.99 • Out Of Stock • By Polaroid
Polaroid Now 2nd Generation I-Type Instant Camera is an Instant Camera. It features 35-40mm focal length. Notable features include Viewfinder and Built-in Flash.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Camera is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$69.99
Search
Polaroid Now 2nd Generation I-Type Instant Camera price in United States is $69.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Instant
- View Finder
- Lithium-ion
- USB
OUT OF STOCK
Polaroid Now 2nd Generation I-Type Instant Camera Specs
Group: $50 to $100
- Instant
- View Finder
- Lithium-ion
- USB
General
| Brand | Polaroid |
| Model | Now 2nd Generation |
| Type | Instant |
Design and Body
| Dimensions | 112.2 x 94 x 150.2 mm |
| Weight | 455.8 g |
Lens
| Focal Length | 35-40mm |
| Auto Focus | Yes |
| Manual Focus | Yes |
Display & ViewFinder
| View Finder | Yes, Optical |
Photography Features
| Inbuilt Flash | Yes |
Connectivity
| USB Port | Yes |
| USB Port Type | USB-C |
Battery & Power
| Battery Type | Lithium-ion |
Polaroid Now 2nd Generation I-Type Instant Camera Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens
Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7 IV 33MP Mirrorless Camera (Body Only)
Kodak Step 10MP Instant Camera vs Fujifilm Instax Mini 12 Instant Camera
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens
Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Sony a7R V Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7R VI Mirrorless Camera (Body Only)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















