



Canon EOS RP Mirrorless Camera (Body Only)
$819.95 • View Prices • By Canon
Canon EOS RP Mirrorless Camera (Body Only) is a 26.2 MP Mirrorless Camera. It has a Full Frame CMOS sensor. It can record up to 4K videos. Notable features include Wi-Fi, Bluetooth, Viewfinder, Image Stabilization and Touchscreen.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Canon EOS RP Mirrorless Camera (Body Only) price in United States is $819.95. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Variants
Features
- Mirrorless
- 26.2 MP Camera
- 4K Video Recording
- Full Frame CMOS Sensor
- 3 in, 1M dots, LCD, Touch Screen Display
- 1/4000 to 30 Seconds Max Shutter Speed
- Wi-Fi, HDMI
- Built-in Microphone
Canon EOS RP Mirrorless Camera (Body Only) Specs
Group: $650 to $950
- Mirrorless
- 26.2 MP Camera
- 4K Video Recording
- Full Frame CMOS Sensor
- 3 in, 1M dots, LCD, Touch Screen Display
- 1/4000 to 30 Seconds Max Shutter Speed
- Wi-Fi, HDMI
- Built-in Microphone
General
| Brand | Canon |
| Type | Mirrorless |
| Series | EOS |
| Model | RP |
Design and Body
| Dimensions | 132.5 x 85 x 70 mm |
| Weight | 485 g |
| Material | Aluminum, Magnesium Alloy, Polycarbonate |
Sensor
| Type | CMOS |
| Size | Full Frame (35.9 x 24 mm) |
Lens
| Lens Mount | Canon RF |
| Auto Focus | Yes |
| Manual Focus | Yes |
Display & ViewFinder
| Display | Articulating Touchscreen LCD |
| Touch | Yes |
| Display Size | 3 in |
| Display Resolution | 1M dots |
| View Finder | Yes, Electronic, Approx. 0.7x Magnification |
Photography Features
| Metering | Center-Weighted Average, Evaluative, Partial, Spot |
| Continous Shots | Up to 5 fps at Maximum Resolution for up to 50 Frames (Raw) / Unlimited Frames (JPEG) |
| Self Timer | 2/10-Second Delay |
| Inbuilt Flash | No |
Exposure & Shutter
| ISO | Photo - 100 to 40,000 in Auto Mode (Extended: 50 to 102,400), Video - 100 to 25,600 in Manual, Auto Mode (Extended: 100 to 102,400) |
| Max Shutter Speed | 1/4000 to 30 Seconds |
| Exposure Modes | Aperture Priority, Manual, Program, Shutter Priority |
Image
| Camera Resolution | 26.2 MP |
| White Balancing | Auto, Cloudy, Color Temperature, Custom, Daylight, Flash, Fluorescent (White), Shade, Tungsten |
| Image Stabilizer | Yes, Digital, 5-Axis (Video Only) |
| Image Formats | JPEG, Raw |
Video
| Video Recording | 4K @ 24/25 fps UHD 1080p @ 24/25/30/50/60 fps FHD |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth | Yes |
| USB Port | Yes |
| USB Port Type | USB-C |
| HDMI | Mini-HDMI |
| Built-in Microphone | Stereo |
Features
| Accessory Shoe | Yes |
| Tripod Socket | Yes |
Battery & Power
| Battery Type | Rechargeable Lithium-Ion |
| Battery Capacity | 1040 mAh |
| Battery Model | LP-E17 |
Canon EOS RP Mirrorless Camera (Body Only) Prices
8% (price dropped by $65 in one month)
Canon EOS RP Mirrorless Camera (Body Only) Price History
You can check the price history of Canon EOS RP Mirrorless Camera (Body Only) below. The current price is $819.95. Over the past month, there has been a decrease of $65 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens
Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7 IV 33MP Mirrorless Camera (Body Only)
Kodak Step 10MP Instant Camera vs Fujifilm Instax Mini 12 Instant Camera
Fujifilm X-T30 II 26MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera (Body Only)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















