

KTM 390 Enduro R
$3,694.7 • By KTM
KTM 390 Enduro R price in United States starts from $3,694.7.
- Share
$3,694.7
Ex-Showroom PriceFeatures
- 2 Seater Adventure Bike
- Petrol, 398.7 cc Engine
- Digital Instrument Cluster
- Traction Control
- Anti Lock Braking System (ABS)
- LED Headlamps, Tail Lights
- Disc Brakes
- Chain Drive
KTM 390 Enduro R Specs
Group: $287,500 to $362,500
- 2 Seater Adventure Bike
- Petrol, 398.7 cc Engine
- Digital Instrument Cluster
- Traction Control
- Anti Lock Braking System (ABS)
- LED Headlamps, Tail Lights
- Disc Brakes
- Chain Drive
General
| Model | Enduro 390 R |
| Type | Adventure |
Engine and Transmission Details
| Engine Displacement | 398.7 cc |
| Cylinders | 1 |
| Maximum Power | 44.38 bhp |
| Maximum Torque | 39 Nm |
| Transmission Type | Manual |
| Start Type | Self |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Bore | 89 mm |
| Stroke | 64 mm |
| Compression Ratio | 12.6 |
| Gear Box | 6 Speed Manual Gear Box |
| Drive Type | Chain Drive |
| Clutch Type | PASC Slipper Clutch, Mechanically Operated |
Performance Details
| Fuel Tank Capacity | 9 L |
| Fuel Type | Petrol |
| Emission Norm Compliance | Bharat Stage VI Phase 2 (BS VI 2.0) |
Suspension and Braking Details
| Front Suspension | WP APEX 43 |
| Rear Suspension | WP APEX Split Piston |
| Brake Type | Disc (Front), Disc (Rear) |
| Brake Size | 285 mm (Front), 240 mm (Rear) |
| Trail | 107 mm |
| Caliper Front | Floating Disk, Bybre Radial Calipers with 2 Pistons |
| Caliper Rear | Bybre, Single-Piston, Floating Caliper, Brake Disc |
| Frame Details | Steel Trellis Frame, Powder Coated |
Body Design Details
| Kerb Weight | 159 kg |
| Ground Clearance | 272 mm |
| Wheel Base | 1425 mm |
| Seating Capacity | 2 Seater |
| Seat Height | 890 mm |
| Wheel Design | Spoke Wheel |
| Wheel Size Front | 21 " |
| Wheel Size Rear | 18 " |
| Handlebar Type | Aluminum |
Comfort and Convenience Details
| Side Stand | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Passenger Grab Handle | Yes |
Safety Features
| Anti Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Side Stand Indicator | Yes |
| Kill Switch | Yes |
Lights and Indicators
| Headlamps | LED Headlamps |
| Tail Lights | LED |
| Tachometer | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Fuel Meter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Yes |
Instrument Cluster Details
| Instrument Cluster | Digital |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Bikes
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy S25 Ultra vs Oppo Find X9 Pro 5G
Xiaomi 17 Pro Max vs OnePlus 15
Samsung Galaxy S24 FE vs Samsung Galaxy A56 5G
Asus ROG Phone 10 Pro Edition vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung Galaxy S24 Ultra vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung U8000F 58 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN58U8000FFXZA) vs Westinghouse Edgeless 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (WX43UA4800)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











