






Kawasaki KLX450R
$9,478.1 • By Kawasaki
Kawasaki KLX450R price in United States starts from $9,478.1.
- Share
$9,478.1
Ex-Showroom PriceFeatures
- 1 Seater Adventure Bike
- Petrol, 449 cc Engine
- Digital Instrument Cluster
- LED Tail Lights, Brake Lights
- Disc Brakes
- 315 mm Ground Clearance
- 8 L Fuel Tank
- Self Start
Kawasaki KLX450R Specs
Group: $825,000 to $975,000
- 1 Seater Adventure Bike
- Petrol, 449 cc Engine
- Digital Instrument Cluster
- LED Tail Lights, Brake Lights
- Disc Brakes
- 315 mm Ground Clearance
- 8 L Fuel Tank
- Self Start
General
| Model | KLX450R |
| Type | Adventure |
| Colors | Lime Green |
| Warranty Details | 3 years, Upto 36000 Kms |
Engine and Transmission Details
| Engine Type | Liquid-cooled, 4-stroke Single |
| Engine Displacement | 449 cc |
| Cylinders | 1 |
| Valves/Cylinder | 4 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Transmission Type | Manual |
| Fuel Supply System | Carburetor: Keihin FCR-MX40 |
| Start Type | Kick, Self |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Bore | 96 mm |
| Stroke | 62.1 mm |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Gear Box | 6 Speed Manual Gear Box |
Performance Details
| Fuel Tank Capacity | 8 L |
| Fuel Type | Petrol |
| Emission Norm Compliance | Bharat Stage VI Phase 2 (BS VI 2.0) |
Suspension and Braking Details
| Front Suspension | 48mm Inverted AOS Type Telescopic Fork with 22-way Compression and 18-way Rebound Damping |
| Rear Suspension | Uni-track with 22-way Low-speed, 2 Turns or more High-speed Compression Damping, 22 Way Rebound Damping and Adjustable Spring Preload |
| Brake Type | Disc (Front), Disc (Rear) |
| Brake Size | 250 mm (Front), 240 mm (Rear) |
| Rake Angle | 28 ° |
| Trail | 122 mm |
| Caliper Front | Dual piston |
| Caliper Rear | Single piston |
| Frame Details | Perimeter, Aluminium |
Body Design Details
| Kerb Weight | 126 kg |
| Length | 2175 mm |
| Width | 820 mm |
| Height | 1250 mm |
| Ground Clearance | 315 mm |
| Wheel Base | 1480 mm |
| Seating Capacity | 1 Seater |
| Seat Height | 935 mm |
| Wheel Design | Spoke Wheel |
| Tyre Size Front | 80/100-21M/C 51P |
| Tyre Size Rear | 120/90-18M/C 65P |
| Wheel Travel | 305 mm (Front), 315 mm (Rear) |
Comfort and Convenience Details
| Side Stand | Yes |
Lights and Indicators
| Headlamps | Halogen Headlamps |
| Projector Headlamps | No |
| Daytime Running Lights (DRLs) | No |
| Tail Lights | LED |
| Brake Lights | LED |
| Tachometer | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Fuel Meter | Digital |
Instrument Cluster Details
| Instrument Cluster | Digital |
Connected Technology
| Connected Tech | No |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Bikes
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



























