


Voltas SAC185V DAZJ 1.5 Ton 5 Star 2022 Inverter Split AC
$750.33 • View Prices • By Voltas
Voltas SAC185V DAZJ 1.5 Ton 5 Star 2022 Inverter Split AC price in United States starts from $750.33.
- Share
$750.33
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter
- Self Diagnosis, Memory Feature
- Night Glow Buttons
Voltas SAC185V DAZJ 1.5 Ton 5 Star 2022 Inverter Split AC Specs
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter
- Self Diagnosis, Memory Feature
- Night Glow Buttons
General
| Brand | Voltas |
| Model | 4503224-185V DAZJ |
| Type | Split |
Design
| Dimensions | 99 (W) x 31.5 (H) x 24.2 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 83.5 (W) x 55.5 (H) x 29.5 (D) cm |
| Weight | 12.2 kg |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
Modes
| Turbo Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Anti Bacteria Features | Yes |
| Air Swing | Yes |
| Air Circulation | 950 CMH |
| Speed Setting | Yes |
| Air Flow Features | 4 Speed |
Technical
| Capacity | 1.5 Ton |
| Cooling capacity | 5.2 kW |
| Refrigerant | R32 |
| Noise | 46 dB |
| Compressor | High EER Rotary- BLDC |
Power Features
| Star Rating | 5 |
| Voltage Required | AC 230 V, 50 Hz |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Timer | Yes |
| Remote Control | Yes |
Extra
| Night Glow Buttons | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Sales Package | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, Installation Cu Pipe, Installation Wire, Remote, Indoor Mounting, Screw and 2 AAA Batteries |
Warranty
| Warranty | 1 year 5 Years on Compressor |
Voltas SAC185V DAZJ 1.5 Ton 5 Star 2022 Inverter Split AC Price History
You can check the price history of Voltas SAC185V DAZJ 1.5 Ton 5 Star 2022 Inverter Split AC below. The current price is $71,179. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy S25 Ultra vs Apple iPhone 18 Pro Max

Apple iPhone 17 (512GB) vs Apple iPhone 17 Pro Max
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Samsung Galaxy S26 Plus (12GB RAM + 512GB)
Google Pixel 7 5G vs Nothing Phone 3
Apple iPhone 17 Pro Max vs Huawei Pura 80 UltraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












