


Samsung AR18TV3HMWKNNA 1.5 Ton 3 Star 2020 Split Dual Inverter AC
$326.82 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung AR18TV3HMWKNNA 1.5 Ton 3 Star 2020 Split Dual Inverter AC price in United States starts from $326.82.
- Share
This AC is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$326.82
Search
Features
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification
- Dust Filter
- 3 Star Rating
- Alloy Condenser Coil
- Remote Control, Timer
OUT OF STOCK
Samsung AR18TV3HMWKNNA 1.5 Ton 3 Star 2020 Split Dual Inverter… Specs
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification
- Dust Filter
- 3 Star Rating
- Alloy Condenser Coil
- Remote Control, Timer
General
| Brand | Samsung |
| Model | AR18TV3HMWKNNA |
| Type | Split |
Design
| Dimensions | 89 (W) x 28.5 (H) x 25.1 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 72 (W) x 54.8 (H) x 26.5 (D) cm |
| Weight | 10 kg |
| Condensor Coil | Alloy Condenser |
Modes
| Dehumidification | Yes |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Anti Bacteria Features | Yes |
| Air Swing | Yes |
Technical
| Capacity | 1.5 Ton |
| Cooling capacity | 5 kW |
| Refrigerant | R32 |
| Noise | 40 dB |
| Compressor | 8 Pole Digital Inverter |
Power Features
| Star Rating | 3 |
| Voltage Required | AC 230 V |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Remote Control | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, Remote, User Manual |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Warranty | 1 Year on Product, 5 Years on Condenser and 10 Years on Compressor From Samsung |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy A56 5G (256 GB) vs Apple iPhone 12 Pro
Apple iPhone 15 Pro Max (1TB) vs Apple iPhone 14 Pro (1TB)
Xiaomi Redmi Note 15 Pro (8GB + 512GB) vs Xiaomi Redmi Note 14 Pro 5G (12GB RAM + 512GB)
Nothing Phone 3a (12GB RAM + 256GB) vs Nothing Phone 4a
Oppo Find X9 Pro 5G vs OnePlus 15R
Oppo Find X9 Pro 5G vs OnePlus 15Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












