




O General ASGG36CETB-B 3 Ton 5 Star Inverter Split AC
$1,272.43 • Out Of Stock • By O General
O General ASGG36CETB-B 3 Ton 5 Star Inverter Split AC price in United States starts from $1,272.43.
- Share
This AC is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,272.43
Search
Features
- Split AC
- 3 Ton Capacity
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Sleep Mode
- Dust Filter, PM 2.5 Filter
- Self Diagnosis
- 5 Star Rating
OUT OF STOCK
O General ASGG36CETB-B 3 Ton 5 Star Inverter Split AC Specs
- Split AC
- 3 Ton Capacity
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Sleep Mode
- Dust Filter, PM 2.5 Filter
- Self Diagnosis
- 5 Star Rating
General
| Brand | O General |
| Model | ASGG36CETB-B |
| Type | Split |
| Cooling Coverage Area | Upto 390 sq.ft |
Design
| Dimensions | 115 (W) x 34 (H) x 28 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 94 (W) x 78.8 (H) x 32 (D) cm |
| Weight | 16 kg (Indoor Unit) 50 kg (Outdoor Unit) |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
| Outdoor Condensor Coil | Copper Condenser |
| Other Features | Corrosion Resistant ODU, Silicon/Conformal Coated PCB, Long Pipe, Dual Suction Intake |
Modes
| Auto Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Fan Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
| Other Modes | Heat Mode |
Air and Filters
| PM 2.5 Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Air Swing | 4-Way |
| Speed Setting | Yes |
Technical
| Capacity | 3 Ton |
| Cooling capacity | 10.56 kW |
| Refrigerant | R32 |
| Compressor | Advanced Hyper Tropical Twin Rotary |
Power Features
| Star Rating | 5 |
| Star Rating Year | 2024 |
| SEER Rating | 4.1 (ISEER (India)) |
| Inverter Technology | Yes |
| Voltage Required | AC 230V, 50Hz |
| Annual Power Consumption | 1992.32 Units |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Other Remote Features | On/Off, Mode, Fan, Economy, Reset |
Extra
| Self Diagnosis | Yes |
| Sales Package | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, 1 Remote Controller, Installation Kit, User Manual, Connecting Cable |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Nubia Z80 Ultra vs iQOO 15
Samsung Galaxy A36 5G vs Motorola Edge 2025
Apple iPhone 17 Pro Max vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
RedMagic 11 Pro Plus vs Apple iPhone 17 Pro Max
Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














