




O General ASGG24CETB-B 2 Ton 5 Star Inverter Split AC
$829.21 • Out Of Stock • By O General
O General ASGG24CETB-B 2 Ton 5 Star Inverter Split AC price in United States starts from $829.21.
- Share
This AC is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$829.21
Search
Features
- Split AC
- 2 Ton Capacity
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Sleep Mode
- Dust Filter, PM 2.5 Filter
- Self Diagnosis
- 5 Star Rating
OUT OF STOCK
O General ASGG24CETB-B 2 Ton 5 Star Inverter Split AC Specs
- Split AC
- 2 Ton Capacity
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Sleep Mode
- Dust Filter, PM 2.5 Filter
- Self Diagnosis
- 5 Star Rating
General
| Brand | O General |
| Model | ASGG24CETB-B |
| Type | Split |
| Cooling Coverage Area | Upto 260 sq.ft |
Design
| Dimensions | 115 (W) x 34 (H) x 28 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 82 (W) x 71.6 (H) x 31.5 (D) cm |
| Weight | 16 kg (Indoor Unit) 39 kg (Outdoor Unit) |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
| Outdoor Condensor Coil | Copper Condenser |
| Other Features | Corrosion Resistant |
Modes
| Auto Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Fan Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
| Other Modes | Heat Mode |
Air and Filters
| PM 2.5 Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Air Swing | 4-Way |
| Speed Setting | Yes |
Technical
| Capacity | 2 Ton |
| Cooling capacity | 7.04 kW |
| Refrigerant | R32 |
| Compressor | Advanced Hyper Tropical Twin Rotary |
Power Features
| Star Rating | 5 |
| Star Rating Year | 2024 |
| SEER Rating | 5.19 (ISEER (India)) |
| Inverter Technology | Yes |
| Convertible Modes | Yes |
| Voltage Required | AC 230V, 50Hz |
| Annual Power Consumption | 1049.73 Units |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Other Remote Features | On/Off, Mode, Fan, Economy, Reset |
Extra
| Self Diagnosis | Yes |
| Sales Package | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, 1 Remote Controller, Installation Kit, User Manual, Connecting Cable |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Warranty | 1 year |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

O General ASGG24CETB-B 2 Ton 5 Star Inverter Split AC vs O General ASGG24CGAA-B 2 Ton 5 Star 2025 Inverter Split AC
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy S26 FE
Hisense U7 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U75QG) vs Hisense Class U6 Series 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U65QF)
Honor 400 Pro vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 512GB)

Samsung Galaxy S26 vs Xiaomi 15 5GDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














