



Motorola 153IPG24WM1 1.5 Ton 3 Star 2024 Inverter Split AC
$527.14 • Out Of Stock • By Motorola
Motorola 153IPG24WM1 1.5 Ton 3 Star 2024 Inverter Split AC price in United States starts from $527.14.
- Share
This AC is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$527.14
Search
Features
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter
- Memory Feature
- 3 Star Rating
OUT OF STOCK
Motorola 153IPG24WM1 1.5 Ton 3 Star 2024 Inverter Split AC Specs
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter
- Memory Feature
- 3 Star Rating
General
| Brand | Motorola |
| Model | 153IPG24WM1 |
| Type | Split |
Design
| Dimensions | 81 (W) x 26.9 (H) x 21.1 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 83.5 (W) x 56 (H) x 35.2 (D) cm |
| Weight | 8.8 kg |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
| Outdoor Condensor Coil | Copper Condenser |
Modes
| Turbo Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Other Modes | Fan Mode, Auto Mode |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Anti Bacteria Features | Yes |
| Air Swing | Yes |
| Speed Setting | Yes |
Technical
| Capacity | 1.5 Ton |
| Cooling capacity | 4.9 kW |
| Refrigerant | R-32 |
| Compressor | Rotary |
Power Features
| Star Rating | 3 |
| Inverter Technology | Yes |
| Voltage Required | AC 165 - 265 V, 50 Hz |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Timer | Yes |
| Remote Control | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, Remote, Inter Connecting Wire, Copper Kit, User Manual, Warranty Card |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Warranty | 1 year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Motorola 153IPG24WM1 1.5 Ton 3 Star 2024 Inverter Split AC vs Panasonic CS/CU-SU18AKY3W 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC
Google Pixel 10 Pro vs Apple iPhone 16 Pro
iQOO Neo 11 vs iQOO 15
Samsung Galaxy S25 FE (512GB) vs Samsung Galaxy A16 5G
Apple iPhone 17 Pro Max (2TB) vs Apple iPhone 18 Pro MaxDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













