

Lloyd GLS18C2XWASS 1.5 Ton 2 Star Split AC
$628.15 • View Prices • By Lloyd
Lloyd GLS18C2XWASS 1.5 Ton 2 Star Split AC price in United States starts from $628.15.
- Share
$628.15
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter
- Self Diagnosis
- Night Glow Buttons
Lloyd GLS18C2XWASS 1.5 Ton 2 Star Split AC Specs
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter
- Self Diagnosis
- Night Glow Buttons
General
| Brand | Lloyd |
| Model | GLS18C2XWASS |
| Type | Split |
Design
| Dimensions | 87 (W) x 30 (H) x 21.7 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 87 (W) x 56 (H) x 36.5 (D) cm |
| Weight | 12 kg |
| Condensor Coil | 100% Copper Condenser |
Modes
| Turbo Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Anti Bacteria Features | Yes |
| Other Filters | Anti-Viral Filter + PM 2.5 Filter |
| Air Swing | 4-Way |
| Speed Setting | Yes |
| Air Flow Features | 2 Way Air Direction |
Technical
| Capacity | 1.5 Ton |
| Cooling capacity | 5.1 kW |
| Refrigerant | R-32 |
| Compressor | Rotary |
Power Features
| Star Rating | 2 |
| Voltage Required | AC 230 V, 50 Hz |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Remote Control | Yes |
Extra
| Night Glow Buttons | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Additional Features | 5 in 1 Convertible, Cools Even @ 52 ˚C, Low Gas Detection, Clean Filter Indication, Installation Check, Stabilizer Free Operation |
| Sales Package | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, Remote, User Manual, Drain Pipe, Installation Accessory Kit, Connecting Wire, Installation Pipe, 2 Batteries |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Warranty | 1 year Comprehensive Warranty on Product and 5 Years Warranty on Compressor |
Lloyd GLS18C2XWASS 1.5 Ton 2 Star Split AC Price History
You can check the price history of Lloyd GLS18C2XWASS 1.5 Ton 2 Star Split AC below. The current price is $58,722. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With


Samsung Galaxy S26 Ultra vs Samsung Galaxy S26
Samsung Galaxy A53 5G vs Samsung Galaxy S26 FE
Honor 400 Pro vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 512GB)
Xiaomi 17 Ultra vs Red Magic 11 Pro
Samsung The Frame LS03C 32 inch Full HD Smart QLED TV (QN32LS03CB) vs TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











