



LG MS-Q18YNZA 1.5 Ton 5 Star 2021 Inverter Split AC
$740.06 • View Prices • By LG
LG MS-Q18YNZA 1.5 Ton 5 Star 2021 Inverter Split AC price in United States starts from $740.06.
- Share
$740.06
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- Magic Display Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Sleep Mode
- Dust Filter
- Self Diagnosis, Memory Feature
LG MS-Q18YNZA 1.5 Ton 5 Star 2021 Inverter Split AC Specs
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- Magic Display Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Sleep Mode
- Dust Filter
- Self Diagnosis, Memory Feature
General
| Brand | LG |
| Model | MS-Q18YNZA |
| Type | Split |
| Panel Display | Magic Display |
Design
| Dimensions | 99.8 (W) x 33 (H) x 21 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 77 (W) x 54.5 (H) x 28.8 (D) cm |
| Weight | 28.5 kg |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
Modes
| Sleep Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Anti Bacteria Features | Yes |
| Filter Features | HD Dust Filter, Ez Clean Filter |
| Air Swing | 4-Way |
Technical
| Capacity | 1.5 Ton |
| Cooling capacity | 5 kW |
| Refrigerant | R32 |
| Noise | 31 dB |
| Compressor | Dual Rotary |
Power Features
| Star Rating | 5 |
| Inverter Technology | Yes |
| Voltage Required | 230 V |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Timer | Yes |
| Auto Clean | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Other Convenience Features | 5-in-1 Convertible |
Extra
| Self Diagnosis | Yes |
| Sales Package | Indoor Unit, Outdoor Unit, Inter Connecting Pipe, Remote, 2 Manuals with Warranty Card and 2 Batteries |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Warranty | 1 year |
LG MS-Q18YNZA 1.5 Ton 5 Star 2021 Inverter Split AC Price History
You can check the price history of LG MS-Q18YNZA 1.5 Ton 5 Star 2021 Inverter Split AC below. The current price is $70,205. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
2 Comments Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Sony Xperia 1 VII (12GB RAM + 512GB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung Galaxy S25 (256GB) vs Samsung Galaxy S25 Ultra (512GB)
Samsung Galaxy S26 vs Samsung Galaxy S26 FE
Samsung Galaxy S26 Ultra vs OPPO Reno 15 Pro 5G
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
Motorola Moto G 5G 2026 vs Motorola Moto G Power (2026)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













