



Hitachi Shizen 3100S RMRG324HFEOZ1 2 Ton 3 Star Inverter Split AC
$533.83 • Out Of Stock • By Hitachi
Hitachi Shizen 3100S RMRG324HFEOZ1 2 Ton 3 Star Inverter Split AC price in United States starts from $533.83.
- Share
This AC is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$533.83
Search
Features
- Split AC
- 2 Ton Capacity
- LED Panel Display
- Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification
- Dust Filter
- 3 Star Rating
- Copper Coil Condenser Coil
OUT OF STOCK
Hitachi Shizen 3100S RMRG324HFEOZ1 2 Ton 3 Star Inverter Split… Specs
- Split AC
- 2 Ton Capacity
- LED Panel Display
- Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification
- Dust Filter
- 3 Star Rating
- Copper Coil Condenser Coil
General
| Country of Origin | Japan |
| Brand | Hitachi |
| Model | Shizen 3100S RMRG324HFEOZ1 |
| Type | Split |
| Panel Display | LED |
Design
| Dimensions | 99.7 (W) x 25.3 (H) x 29.4 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 79.2 (W) x 29.9 (H) x 60 (D) cm |
| Weight | 12 Kg, 39 Kg |
| Condensor Coil | Copper Condenser Coil |
Modes
| Dehumidification | Yes |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Anti Bacteria Features | Yes |
| Air Swing | Yes |
| Speed Setting | Yes |
Technical
| Capacity | 2 Ton |
| Cooling capacity | 7 kW |
| Refrigerant | R-32 |
| Noise | 38 dB |
| Compressor | Tropical Rotary Compressor |
Power Features
| Star Rating | 3 |
| Voltage Required | 230 V |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Remote Control | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 U Indoor Unit & Outdoor Unit, Installation Kit, Remote, User Manual, Warranty Documents |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Warranty | 1 Year on Product and 10 Years Warranty on Compressor, 5 Years Warranty on Controller (PCB) |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.





















