




Haier HWU18TF-EW3BE-FS 1.5 Ton 3 Star Window AC
$270.86 • Out Of Stock • By Haier
Haier HWU18TF-EW3BE-FS 1.5 Ton 3 Star Window AC price in United States starts from $270.86.
- Share
This AC is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$270.86
Search
Features
- Window AC
- 1.5 Ton Capacity
- Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter
- Self Diagnosis
- Night Glow Buttons
OUT OF STOCK
Haier HWU18TF-EW3BE-FS 1.5 Ton 3 Star Window AC Specs
- Window AC
- 1.5 Ton Capacity
- Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter
- Self Diagnosis
- Night Glow Buttons
General
| Brand | Haier |
| Model | HWU18TF-EW3BE-FS |
| Type | Window |
| Cooling Coverage Area | Upto 150 sq.ft |
Design
| Dimensions | 67 (W) x 46 (H) x 66 (D) cm |
| Weight | 47.25 kg |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
| Other Features | Grooved Copper |
Modes
| Turbo Mode | Yes |
| Auto Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Fan Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Other Filters | Micro Anti Bacteria Filter |
| Air Swing | Yes |
| Air Circulation | 850 CFM |
| Speed Setting | Yes |
| Air Flow Features | Jet Air Flow |
Technical
| Capacity | 1.5 Ton |
| Cooling capacity | 4.85 kW |
| Refrigerant | R-32 |
| Max Ambient Temperature | Upto 54°C |
| Operating Current | 6.83 A |
| Compressor | Fixed Speed Compressor |
Power Features
| Star Rating | 3 |
| Star Rating Year | 2024 |
| SEER Rating | 3.15 (ISEER (India)) |
| Inverter Technology | No |
| Voltage Required | AC 230 V, 50 Hz |
| Annual Power Consumption | 1192.12 Units |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Other Convenience Features | Top Air Flow, Super Quiet Operation, Dynamic Cooling |
Extra
| Night Glow Buttons | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Sales Package | 1 AC Unit, Remote Controller, 2 AAA Battery, User Manual, Warranty Card |
Warranty
| Warranty Type | Comprehensive |
| Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 6 years |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Hisense U7 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U75QG) vs Hisense Class U6 Series 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U65QF)
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Samsung Galaxy S21 Ultra
Xiaomi Poco F8 Pro (12GB RAM + 512GB) vs Xiaomi 15T
Apple iPhone 17 Pro Max vs iQOO 15
Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249QM5A 24 inch Full HD Monitor
Samsung Galaxy S25 FE vs Motorola Edge 2025Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














