




Croma CRLA012IND283266 1 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC
$242.42 • Out Of Stock • By Croma
Croma CRLA012IND283266 1 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC price in United States starts from $242.42.
- Share
This AC is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$242.42
Search
Features
- Split AC
- 1 Ton Capacity
- Hidden Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter
- Self Diagnosis
OUT OF STOCK
Croma CRLA012IND283266 1 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC Specs
- Split AC
- 1 Ton Capacity
- Hidden Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter
- Self Diagnosis
General
| Brand | Croma |
| Model | CRLA012IND283266 |
| Type | Split |
| Panel Display | Hidden |
Design
| Dimensions | 81 (W) x 26.8 (H) x 21.8 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 78 (W) x 28.5 (H) x 49 (D) cm |
| Weight | 8.6 kg |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
| Outdoor Condensor Coil | Copper Condenser |
Modes
| Turbo Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Other Modes | Fan Mode, Auto Mode |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Dual Protection Filter | Yes |
| Virus and Allergy Safe Filter | Yes |
| Other Filters | PM2.5 Filter |
| Air Swing | 4-Way |
| Air Circulation | 700 CMH |
| Speed Setting | Yes |
| Air Flow Features | 4 Way Swing |
Technical
| Capacity | 1 Ton |
| Cooling capacity | 3.4 kW |
| Refrigerant | R32 |
| Noise | 38 dB |
| Operating Current | 5.15 A |
| Compressor | Rotary |
Power Features
| Star Rating | 3 |
| Inverter Technology | Yes |
| Voltage Required | AC 230 V |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Auto Clean | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Other Convenience Features | Stabilizer Free Operation, |
Extra
| Self Diagnosis | Yes |
| Sales Package | Air Conditioner, Connecting Wire, Remote Control, Installation Kit, Remote Control Batteries, Filters, Wall Mount Kit, User Manual, Warranty Card |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Warranty | 1 year Warranty on Product |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


























