




Carrier CAI19PL3R35F0 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC
$353.96 • View Prices • By Carrier
Carrier CAI19PL3R35F0 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC price in United States starts from $353.96.
- Share
$353.96
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- Hidden Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Dehumidification, Inverter
- Sleep Mode
- Dust Filter
Carrier CAI19PL3R35F0 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC Specs
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- Hidden Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Dehumidification, Inverter
- Sleep Mode
- Dust Filter
General
| Brand | CARRIER |
| Model | CAI19PL3R35F0 |
| Type | Split |
| Panel Display | Hidden |
| Launch Year | 2025 |
Design
| Dimensions | 87 (W) x 32.8 (H) x 25 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 79 (W) x 54 (H) x 27 (D) cm |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
| Outdoor Condensor Coil | Copper Condenser |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes |
Modes
| Auto Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Fan Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Air Swing | 4-Way |
| Speed Setting | Yes |
Technical
| Capacity | 1.5 Ton |
| Cooling capacity | 5.05 kW |
| Refrigerant | R32 |
| Compressor | Variable Speed Compressor |
Power Features
| Star Rating | 3 |
| Star Rating Year | 2025 |
| SEER Rating | 3.91 (ISEER (India)) |
| Inverter Technology | Yes |
| Convertible Modes | 6 in 1 Flexi Cool |
| Voltage Required | AC 230V, 50Hz |
| Annual Power Consumption | 999.69 Units |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Other Remote Features | On/Off, Clock, Insta Cool |
Extra
| Night Glow Buttons | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Sales Package | Indoor Unit, Outdoor Unit, Inter Connecting Copper Pipe of 9.84 feet( 3 Meter), Remote Control, User manual, Warranty Card |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Warranty | 1 year |
Carrier CAI19PL3R35F0 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC Price History
You can check the price history of Carrier CAI19PL3R35F0 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC below. The current price is $33,090. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Carrier CAI19PL3R35F0 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC vs Godrej SIC 18ITC5 WYD 1.5 Ton 5 Star 2025 Inverter Split AC
Samsung Galaxy S25 FE vs OPPO Reno 15 Pro 5G
Motorola Moto G Play (2026) vs Motorola Moto G Power 5G 2025
Xiaomi 15T vs Samsung Galaxy A56 5G (256 GB)
OnePlus 15R vs OnePlus 15 (16GB RAM + 512GB)
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














